30سال تکاپو برای کاهش فاصله طبقاتی

بر همین مبنا توجه اصلی و هدف اولیه مدیران دولت جمهوری اسلامی توزیع عادلانه امکانات رفاهی و طراحی برنامه های توسعه ای متوازن برای رشد هماهنگ و متوازن بوده و هست و در راستای تحقق این اهداف مهم , به ایجاد بسترهای لازم و توزیع متوازن امکانات همت گماردند.
ث آب
برخورداری از نعمت آب آشامیدنی سالم یکی از اولین نیازهای زندگی بشری است که متاسفانه در رژیم گذشته شاهد محرومیت بیشتر روستاهای کشور از این نعمت الهی بودیم .
در سال 1357 میزان تولید آب 1,5 میلیارد متر مکعب و تعداد انشعابات 2,7 میلیون بود , اما این رقم در سال 1385 بیش از 5 میلیارد و 94 میلیون متر مکعب آب در مناطق شهری شهرکهای آب و فاضلاب شهری و بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در مناطق روستایی شهرکهای آب و فاضلاب روستایی تولید شده است .

در مناطق شهری طول شبکه های توزیع آب حدود 120 هزار کیلومتر و تعداد انشعاب آب بیش از 10 میلیون فقره بوده است .
در مناطق روستایی طول شبکه های توزیع آب حدود 120 هزار کیلومتر و تعداد انشعاب آب بیش از 3 میلیون فقره بوده است که این میزان در سال 86 با 20 درصد رشد به 3,5 میلیون فقره افزایش یافته است .
ث مخابرات
آمار دقیق خطوط تلفن کشور در سال 1357 حدود 850 هزار شماره بود , در حالی که این رقم تا پایان سال 1386 بالغ بر 23 میلیون و 419 هزار و 586 شماره بوده است . تولید تجهیزات مخابراتی تا پیش از انقلاب , تنها به تولید سوئیچ های الکترونیکی و دستگاههای مخابراتی رومیزی و برخی از دستگاههای مخابراتی محدود بود , اما این امر پس از پیروزی انقلاب اسلامی و خصوصا با پایان یافتن جنگ تحمیلی در سال 1368 تغییرات و پیشرفتهای شگرف و چشمگیری در فناوری تولید تجهیزات مخابراتی صورت گرفت که شبکه « فیبر نوری » یکی از این تحولات است .

در کنار توسعه و گسترش تلفنهای واگذار شده , تلفن همراه تا مردادماه سال 1382 به 2 میلیون و 521 هزار و 649 خط رسید که این رقم تا پایان سال 86 به حدود 25 میلیون و 200 هزار نفر بالغ شده است .
ث راه و ترابری
به اعتقاد کارشناسان , پیشرفت در صنعت حمل و نقل کشور , انقلابی در این بخش محسوب می شود زیرا در سالهای پس از انقلاب اسلامی 90 هزار کیلومتر راه آسفالتی و شوسه روستایی و 76 هزار کیلومتر جاده و راه اصلی و فرعی در شهرک های مختلف کشور احداث شده است .
در حالی که در سال 1357 مجموع راههای اصلی و فرعی کشور حدود 36 هزار کیلومتر بود . اما آمارها نشان می دهد در پایان سال 1385 مجموع راههای اصلی و فرعی کشور حدود 1 میلیون و صد هزار کیلومتر بوده است .
در شبکه ریلی نیز در حال حاضر 6100 کیلومتر شبکه اصلی و بیش از 2 هزار کیلومتر شبکه فرعی راه آهن وجود دارد که می شود گفت در واقع سالانه 600 کیلو متر راه آهن ساخته شده که در آینده ای نزدیک به 1000 کیلومتر خواهد رسید .
در سال 1381 بالغ بر 20 میلیون و 200 هزار نفر از طریق فرودگاه های کشور جابه جا شده اند . این رقم در سال 1385 به 27 میلیون نفر رسیده است , در حالی که مسافران هوایی در سال 1357 به زحمت به 700 هزار نفر می رسیدند و این در حالی است که تا پایان سال 86 حدود 30 میلیون نفر از طریق هواپیما مسافرت کردند .
تقویت احساس تقسیم بندی شهروندان به شهروند درجه یک و درجه دو , همه و همه از پیامدهای سیاستهای نادرست و غیر اصولی رژیم منحوس گذشته بود که رشد نامتوازن اقتصادی و صنعتی باعث پدید آمدن آن شده بود
هدف اولیه مدیران جمهوری اسلامی توزیع عادلانه امکانات رفاهی و طراحی برنامه های توسعه ای متوازن برای رشد هماهنگ و متوازن بوده و هست و در راستای تحقق این اهداف مهم , به ایجاد بسترهای لازم و توزیع متوازن امکانات همت گماردند
گسترش شبکه های توزیع برق را باید یکی از افتخارآمیزترین فعالیتهای دولت های جمهوری اسلامی داست
تولید تجهیزات مخابراتی تا پیش از انقلاب تنها به تولید سوئیچ های الکترونیکی و دستگاههای مخابراتی رومیزی و برخی دستگاهها محدود بود , اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و خصوصا پس از پایان جنگ تحمیلی , تغییرات و پیشرفتهای شگرف و چشمگیری در فناوری تولید تجهیزات مخابراتی صورت گرفت که شبکه « فیبر نوری » یکی از این تحولات است.

نویسنده:حسین اسماعیلی

 

/ 0 نظر / 12 بازدید