آفتاب امپراتوری انگلیس دهه‌ها پیش غروب کرده است/ پایان دوران طلایی آمریکایی‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی دبیر کل مجمع بیداری اسلامی در نشست خبری امروز خود در محل دانشکده باقرالعلوم (ع) در میدان فلسطین تهران پس از ارائه گزارشی از اقدامات و اهداف برگزاری اجلاس آتی این مجمع، به تشریح تاثیر و نقش جوانان در بیداری اسلامی پرداخت.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا حرکت‌های انقلابی مردم منطقه را بهار عربی می‌داند یا بیداری اسلامی و آیا سمت و سوی این حرکت‌ها به سمت لیبرال دموکراسی است یا خیر، اظهار داشت: در جمهوری اسلامی مقام معظم رهبری در بهمن ماه سال گذشته عنوان بیداری اسلامی را اعلام کردند و هر چه زمان گذشت، پیشامدهای موجود این نظر را تأیید کرد که این اتفاقات بیداری اسلامی است.

ولایتی در بیان علل این موضوع، توضیح داد: نخست اینکه وجه مشترک همه کسانی که در میدان مبارزه حاضر شدند، شعارهای اسلامی است که سر می‌دهند و دیگر اینکه به دنبال نماز جمعه حرکت می‌کنند و در آخر نتایج انتخاباتی است که در این کشورها نشان می‌دهد احزاب اسلام‌گرا پیروز انتخابات بوده‌اند.

* دوران کمپ دیوید در مصر تکرار نخواهد شد

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه بیش از 70 درصد مردم مصر در رفراندوم به احزاب مسلمان رأی دادند، گفت: در تونس نیز همین اتفاق افتاد و مصر به سمتی خواهد رفت که دوران کمپ دیوید در آن تکرار نخواهد شد و در جهان اسلام امروز بیداری اسلامی حرف اول را می‌زند.

ولایتی در تبیین تحولات جهان غرب و ارتباط آن با بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، متذکر شد:  تحولاتی که اتفاق افتاده برای غربی‌ها نوید بخش نیست؛ زیرا علت اصلی آن مشکلات اقتصادی است اما این تحولات نشان می‌دهد در حوزه‌های سیاسی غربی‌ها توان سابق را برای تحمیل خواسته‌های خود به جهان اسلام ندارند و جهان اسلام نیز نقطه ضعف‌های سابق را برای پذیرش تحمیلات آنها ندارد.

* دوران طلایی آمریکایی‌ها به سر آمده است

وی با بیان اینکه دوران طلایی آمریکایی‌ها به سر آمده است، تأکید کرد: بعد از فروپاشی شوروی آمریکایی‌ها دچار توهم شدند و به دنبال بهانه‌ای که می‌گشتند عراق و افغانستان را اشغال کردند اما امروز مقروض هستند و مشکلات سیاسی و نظامی آنها باعث شده علیرغم میل باطنی خود از عراق عقب‌نشینی کنند و از افغانستان نیز دیر یا زود عقب‌نشینی خواهند کرد.

* ایران با کشوری بر سر بیداری اسلامی رقابت نمی‌کند

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر آینده رقابت ایدئولوژیک بین ترکیه سکولار و ایران اسلامی اظهار داشت: جمهوری اسلامی با هیچ کشوری بر سر بیداری اسلامی رقابت نمی‌کند بلکه تشکیل مجمع جهانی بیداری اسلامی به پیشگامی جمهوری اسلامی در قالب یک مجموعه مردم‌نهاد نشان می‌دهد، تحولات به سمتی پیش می‌رود که اسلام سکولار روی دیگر لیبرال دموکراسی است و در میان مردم منطقه جایگاهی ندارد.

ولایتی دلیل این امر را تلاش برای رهایی از استبداد داخلی و خلع ید از استعمار خارجی توسط مردم کشورهای منطقه دانست و افزود: با تفکر اسلام سکولار نمی‌شود با توسعه‌طلبی بیگانگان مبارزه کرد و آینده به نفع اسلام سکولار نیست، بلکه به نفع اسلامی است که در همه شئون زندگی مردم دخالت دارد.

* محرک تظاهرات‌کنندگان روسی، غربی‌ها هستند

وی درباره تظاهرات در روسیه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، ادامه داد: این یک پرده دیگر از طرح غربی‌ها را روشن کرد و نشان داد آنها علیرغم ادعای دوستی با روسیه آنجایی که تحولات را به نفع خود ببینند به ضرر این کشور دخالت می‌کنند.

ولایتی گفت: محرک تظاهرکنندگان غربی‌ها و مشخصاً آمریکایی‌ها هستند و پیش بینی من اینست تظاهراتی که با تحریک غربی‌ها ایجاد شده، راه به جایی نخواهد برد؛ بلکه به عنوان یک سیاست کوتاه‌نگر غربی می‌تواند روسیه را از آنها دور کند و من این تظاهرات را تظاهراتی اصیل در راستای منافع ملت روسیه نمی‌بینم.

* حکومت بشار اسد ریشه‌دار است و سقوط نمی‌کند

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل درباره نقش عربستان سعودی و ترکیه در تظاهرات علیه بشار اسد در سوریه اظهار داشت: به نظر می‌رسد بعضی از کشورهای منطقه دخالت‌هایی در سوریه دارند که به نفع خود آنها نیست؛ به این دلیل که در سوریه اغلب مردم خواستار جلوگیری از دخالت بیگانگان هستند.

وی درباره دخالت کشورهای همسایه در امور داخلی سوریه، تصریح کرد: به کشورهای همسایه چه ارتباطی دارد که در خاک سوریه دخالت می‌کنند و اگر قرار باشد چنین دخالت‌هایی مجاز شمرده شود، دیگر هیچ کشوری در منطقه مصون نخواهد بود.
 
ولایتی اضافه کرد: از طرف دیگر حکومت بشار اسد حکومت ریشه‌داری است و ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که این دولت سقوط کند و کشورهای منطقه اگر قرار باشد در امور داخلی سوریه دخالت کنند، با طناب آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به چاه رفته‌اند.

وی در واکنش به اظهارات برهان غلیان درباره آینده سیاست خارجی سوریه در صورت سقوط رژیم بشار اسد و قطع ارتباط این کشور با ایران و حزب‌الله، متذکر شد: برهان غلیان گماشته آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست که در ترکیه مستقر است و بررسی همین سخنان که نسبت به آمریکا و اسراییل ملایمت نشان داده و نسبت به حزب‌‌الله و جمهوری اسلامی موضع دارد، بدون مطالعه سوابق اطلاعاتی این فرد مشخص می‌کند این آدم گماشته غربی‌ها در سوریه است.

* آفتاب امپراتوری انگلیس دهه‌ها پیش غروب کرده است

علی اکبر ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی تنظیم روابط ایران با عربستان با وجود تلاش ایران در زنده نگه داشتن انقلاب‌های مردم منطقه از راه مجمع بیداری اسلامی اظهار داشت: اینکه در ایران یک سازمان مردم‌نهاد وجود داشته باشد که از حقوق مسلمانان دفاع کند، یک اتفاق شناخته شده در جهان است اما مواضع ایران با کشورهای دیگر مشخص است و تلاش سازمان‌های مردم‌نهاد برای دفاع از حقوق مردم منطقه نیز از حقوق مشخص شده آنهاست.

* تحولات سوریه با مصر متفاوت است

وی افزود: آنچه در سوریه می گذرد با آنچه در مصر می گذرد متفاوت است، زیرا غربی‌ها و اسرائیلی‌ها از اتفاقات مصر ناخوشنود هستند و از آنچه در سوریه می افتد احساس رضایت دارند.

ولایتی درباره آینده تحولات سوریه تصریح کرد: در آینده دولت سوریه به مرور بر مشکلات فائق آمده و از قله مشکلات خواهد گذشت.

* صالحی اهل کرنش نیست

مشاور بین‌المللی مقام معظم رهبری درباره موضع وزارت امور خارجه در رابطه با انگلستان و اینکه آیا این وزارتخانه در برابر این کشور کرنش به خرج داده یا خیر، تصریح کرد: دکتر صالحی اهل کرنش نیست؛ ایشان فرد شایسته‌ای است و سابقه طولانی در کار سیاسی دارد.

وی با اشاره به موضع ایران درباره انگلیس، گفت: موضع جمهوری اسلامی درباره انگلیس روشن است و از حدود 200 سال پیش که انگلیسی‌ها در ایران اعمال نفوذ کردند، در مقاطع مختلف هر آنچه توانستند علیه منافع ملت ایران انجام دادند.

* رابطه با انگلیس باشد یا نباشد برای ما فرقی نمی‌کند

ولایتی ادامه داد: انگلیسی‌ها در هر حرکتی که سازمان ملل علیه ایران انجام داد، نقش داشته‌اند و در شرایط سخت اقتصادی بانک مرکزی ایران را تحریم کردند؛ آنها هنوز فکر می‌کنند آفتاب امپراتوری غروب نمی‌کند؛ در حالی که دهه‌هاست که غروب کرده است.

وی خاطرنشان کرد: انگلیسی‌ها با ما رابطه داشته باشند و نداشته باشند برای ما فرقی ندارد و اگر روابط‌شان گسترده‌تر باشد، توطئه‌‌هایی که علیه ما می‌کنند بیشتر خواهد بود.

* ناامنی‌های عراق و افغانستات علت خارجی دارد

دبیر کل مجمع بیداری اسلامی درباره موضع‌گیری این مجمع در رابطه با گروه‌های تندروی اسلامی در افغانستان اظهار داشت: از مسلمان مومن بر نمی‌آید که عده‌ای مسلمان دیگر را در عزاداری روز عاشورا به قتل برساند؛ در افغانستان چنین اتفاقاتی سابقه نداشته و دامن زدن به ناامنی در عراق و افغانستان علت خارجی دارد.

ولایتی درباره اینکه آیا ایران به دنبال حاکم‌‌کردن مدل حکومتی خود در کشورهای منطقه است یا نه، گفت: خواسته ملت‌های مسلمان این نیست که اسلام سکولار حاکم شود، اما این به معنی آن هم نیست که همه کشورها مدل ایران را بگیرند؛ زیرا هر کشوری شرایط خود را دارد.

وی یادآور شد: حتی مصر و تونس که دو کشور شمال آفریقا هستند، مواضعشان حتی بعد از انقلاب یکی نبوده و باید شرایط بومی را درنظر گرفت، اما مشترکات زیادی نیز میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی که انقلاب کرده‌اند وجود دارد که مهم‌ترین آنها تکیه بر دین اسلام است.

* رسانه‌های عربی حوادث بحرین را به صورت انتخابی پخش می‌کنند

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره پوشش خبری حوادث بحرین توسط رسانه‌های کشورهای عربی، اظهار داشت: تا آنجا که به رسانه‌های جمهوری اسلامی مربوط می‌شود این رویدادها را پوشش می‌دهند، اما رسانه‌های کشورهای عربی به صورت انتخابی با این حوادث برخورد می‌کنند.

ولایتی خاطرنشان کرد: بحرین کشور همسایه ماست و مردم آن خواسته‌های مشروعی دارند که ما از این خواسته‌ها حمایت می‌کنیم؛ بدون اینکه در امور داخلی بحرین دخالت کنیم.
/ 0 نظر / 46 بازدید