دمشق: جدایی سوریه از مقاومت و ایران هرگز روی نمی‌دهد/قطر آلت‌دست شده است

به گزارش فارس، «عماد مصطفی» سفیر سوریه در واشنگتن اعلام کرد که اگر خواسته کشورهای غربی و عربی این است که سوریه مناسبات خود را با طرف‌های شریف در منطقه قطع کند، چنین چیزی هرگز اتفاق نمی‌افتد.

سفیر سوریه در واشنگتن اعلام کرد: فکر می‌کنم در زمان عربی بدی به سر می‌بریم. شخصا فکر می‌کنم که این دوره ناکامی زیاد طول نمی‌کشد و امور به مجرای درست خود باز می‌گردد.

عماد مصطفی با اشاره به اقدامات اتحادیه عرب و فشار این سازمان بر سوریه بر اثر خواست آمریکا و کشورهای غربی، تاکید کرد: تا زمانیکه خواسته آنان جدایی سوریه از مقاومت و ایران باشد، این امر هرگز اتفاق نخواهد افتاد و ما روابط خود را با طرف‌های شریف در منطقه قربانی نمی‌کنیم.

وی با اشاره به تلاش‌های قطر برای کسب موافقت کشورهای عربی برای تحت فشار قرار دادن سوریه، تاکید کرد: قطر چیزی جز آلت‌دست نیست و قطر اکنون نوک پیکان توطئه [علیه سوریه] شده است و ما نمی‌خواهیم که بهایی بیش از مقدار و اندازه آن به آن بدهیم.

مصطفی در خصوص مهلت سه روز اتحادیه عرب به سوریه برای موافقت با خواسته‌های این سازمان نیز اعلام کرد که «پیشنهاد کنفرانس عربی-ترکی که در رباط برگزار شد، در دست بررسی است».

وی افزود: دمشق به این موارد به دید خوش‌بینانه نگاه می‌کند اما اقدامات تحریک‌آمیز را ادامه حملات آمریکایی-اسرائیلی به سوریه می‌بیند.

اتحادیه عرب شنبه 12 نوامبر در اقدامی بی‌سابقه و خصمانه علیه دمشق مشارکت سوریه در نشست‌های این سازمان را به تعلیق در آورد و روز گذشته در نشست رباط با اعلام مهلتی سه روز برای دمشق، اعلام کرد که در صورت عمل نکردن به خواسته‌های اتحادیه عرب مبنی بر توقف خشونت در سوریه و موافقت با اعزام ناظران، عضویت این کشور به طول کامل تعلیق خواهد شد.

این در حالی است که دمشق پیش از این با اعزام هیئتی از کمیته عربی برای بازدید از وضعیت سوریه موافقت کرده بود.

سوریه از ماه مارس گذشته که با ظهور گروهک‌های مسلح رو به رو شده، تحت فشار شدید کشورهای غربی و کشورهایی عربی قرار گرفته است که خود تحت فشار آمریکا هستند.

آمریکا روز گذشته پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در رباط پایتخت مغرب از این اتحادیه خواست شدیدترین موضع ممکن را علیه دمشق اتخاذ کنند.
/ 0 نظر / 20 بازدید