اکوادور نقض قلمرو هوایی ایران توسط آمریکا را محکوم کرد

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، در پی انتشار خبر سرنگونی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" توسط نیروهای مسلح ایران که منجر به رسوایی گسترده برای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده شده است، دولت اکوادور به این موضوع واکنش رسمی نشان داد. 
وزارت امور خارجه اکوادور با صدور بیانیه‌ای که سایت رسمی آن منتشر شده است اظهار داشت: "این حادثه همزمان با هجمه سیاسی، اقتصادی، نظامی و رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی بعضی از کشورهای عضو ناتو و متحدین آنها در منطقه اتفاق می افتد."
در این بیانیه تصریح شده است: "نظر به تنش‌هایی که منطقه در چند ماه اخیر شاهد آن بوده‌ایم، نقض قلمرو هوایی ایران را نه تنها باید به عنوان اقدامی غیر دوستانه بلکه باید اقدامی غیر مسوولانه تلقی نمود."
به عقیده دولت اکوادور، تلاش دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا برای جاسوسی در خاک ایران "باعث افزایش این تنش‌ها" می‌گردد. 
هفته گذشته واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با کنترل مناسب فضای کشور موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق ایران تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی سرنگون کرده و در اختیار بگیرند.
ساعاتی پس از سرنگونی هواپیمای جاسوسی نیروهای آمریکایی، نیروهای ناتو با تأیید این نکته که این هواپیما متعلق به آمریکا بوده است، اعلام کردند که این پهپاد از کنترل خارج شده بود.
ناتو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هفته گذشته یک فروند هوایپمای تجسسی نظامیان آمریکایی که در شرق افغانستان مشغول مأموریت بود از کنترل خارج شد.
روزنامه آمریکایی "وال‌استریت ژورنال" پیش‌تر خبر داده بود که آمریکایی‌ها ابتدا درصدد بودند که با عملیاتی در داخل خاک ایران پهباد RQ-170 را از دست ایرانیان خارج کرده یا نابود سازند اما بعدها از بیم واکنش ایران دست از این برنامه کشیده‌اند. انتهای پیام/
/ 0 نظر / 23 بازدید