تجهیز تمامی پایگاه‌های مرزی نیروی هوایی ارتش به پهپادهای شناسایی

امیر خلبان مجید پیرهادی جانشین معاون عملیات نیروی هوایی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت بکارگیری هواپیماهای بدون سرنشین در نیروهای مسلح به خصوص نیروی هوایی ارتش اظهار داشت: با توجه به پیشرفت‌های سریع جهان در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین، طی سال‌های اخیر تلاش زیادی در خصوص دستیابی به این صنعت در کشور ما صورت گرفته و نیروهای مسلح نیز به تکاپو افتادند تا به توان طراحی و ساخت انواع این هواپیماها با کاربردهای مختلف دست پیدا کنند.
پیرهادی با بیان اینکه این پهپادها ماموریت‌های مختلفی دارند که بر اساس این مأموریت‌ها طراحی و ساخته می‌شوند، گفت: به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین نقش مؤثری در جهت تقویت توان آفندی و پدافندی نیروهای مسلح دارد که به همین خاطر ما در نیروی هوایی ارتش به دنبال تجهیز تمامی پایگاه‌های شکاری کشور به انواع هواپیماهای بدون سرنشین هستیم.

* تشکیل گردان پهپادهای تاکتیکی در دزفول و آموزشی در تبریز

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک در هر پایگاه شکاری ارتش حداقل یک گردان پروازی از هواپیماهای بدون سرنشین تأسیس خواهد شد، تصریح کرد: سال گذشته در پایگاه شکاری دزفول این اتفاق رخ داد و اخیراً نیز گردان دیگری در پایگاه دوم شکاری در تبریز افتتاح شد که البته گردان مستقر در دزفول دارای مأموریت تاکتیکی و گردان تبریز به عنوان نخستین گردان آموزشی هواپیماهای بدون سرنشین فعالیت خود را آغاز کرده است.

* ورود پهپادهای اخلالگر، رزمی و مخابراتی به نهاجا

جانشین معاون عملیات نیروی هوایی ارتش همچنین از تجهیز تمامی پایگاه‌های مرزی کشور بخصوص غرب و جنوب به هواپیماهای بدون سرنشین تا اواخر تابستان خبر داد و افزود: این هواپیماها فعلاً مأموریت اطلاعات و شناسایی را بر عهده دارند اما به زودی انواع پهپادها با کارکردهای مختلف از جمله رزمی، شناسایی،‌ اخلالگر، رله مخابراتی و هواشناسی در نیروی هوایی ارتش به کار گرفته خواهد شد.
پیرهادی با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در طراحی و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در ارتش جمهوری اسلامی، خاطرنشان کرد: ارتش نیز در آینده‌ای نزدیک به قابلیت ساخت هواپیماهای بدون سرنشین با برد بلند دست خواهد یافت.
وی با تأکید بر اینکه پهپادهای ما تمامی نواحی مرزی کشور را زیر پوشش شناسایی خود خواهند گرفت، ‌اظهار داشت: به دنبال تجهیز پایگاه‌های مرکزی کشور به پهپادهای با برد بلند هستیم اما فعلا اولویت تجهیز با پایگاه‌های مرزی کشور است.
جانشین معاون عملیات نیروی هوایی ارتش همچنین به تاسیس مرکز فرماندهی پهپاد در ستاد فرماندهی نیروی هوایی اشاره کرد و گفت: با افتتاح این مرکز مدیریت هواپیماهای بدون سرنشین و نیز ساماندهی و هماهنگی با صنایع کشور به صورت مطلوب انجام خواهد گرفت.
/ 0 نظر / 22 بازدید