چین باید دیپلماسی عمومی خود را در جهان بهبود دهد

به گزارش فارس، روزنامه "چاینا دیلی" در مقاله‌ای به بررسی وضعیت دیپلماسی عمومی چین و قدرت نرم این کشور پرداخته و به نقل از "آلیستر ام. میشی"، دبیر افتخاری کلوپ 48 گروهی انگلیس که در همایش "دیپلماسی عمومی در عصر جهانی‌سازی" شرکت کرده بود، می‌نویسد که نیاز فوری چین برای تقویت دیپلماسی عمومی اش از بحران اقتصادی در اروپا و آمریکا ناشی می‌شود.
 
* سیاستمداران غربی چین را به خاطر صادرات ارزان و ربودن مشاغل داخلی مقصر می‌دانند
 
میشی که عضو شبکه مستقل تجاری انگلیس نیز هست، می‌افزاید: "ضعف اقتصادی اروپا و آمریکا این خطر را افزایش می‌دهد که مردم این کشورها در حالی که با بیکاری و ریاضت اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، نظر منفی را نسبت به چین پیدا کنند." کلوپ 48 گروهی انگلیس توسط تجار این کشور در دهه 1950 ایجاد شد، افرادی که اولین غربی‌هایی بودند که روابط تجاری را با جمهوری خلق چین برقرار کردند.
برخی از سیاستمداران غربی چین را به خاطر صادرات ارزانی که منجر به ربودن مشاغل مختلف از کارفرمایان داخلی می‌شود، مقصر می‌دانند.
 
* روابط چین و آمریکا به موضوعی مهم برای هر دو حزب آمریکایی تبدیل شده است
 
"ارنست جی. ویلسون"، رئیس دانشکده ارتباطات و روزنامه‌نگاری دانشگاه جنوب کالیفرنیا معتقد است در حالی که آمریکا سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و کنگره را برگزار می‌کند، روابط چین و آمریکا از هم‌اکنون به موضوعی مهم برای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تبدیل شده است. ویلسون افزود: "آنها از هم اکنون در حال بازی با کارت چین هستند."
 
در یکی از تازه‌ترین موارد، سنای آمریکا روز سه‌شنبه قانون اصلاحات نرخ تبادل ارز را تصویب کرد. این لایحه خصوصا درباره پول رایج کشور چین وضع شده و گفته می‌شود به منظور ارزان‌تر کردن صادرات چین به آمریکا کم ارزش‌گذاری شده است. میشی هشدار داد که در جریان انتخابات مانورها و سیاست‌بازی‌هایی انجام خواهد شد و برخی سیاستمداران تلاش خواهند کرد وجهه برخی کشورها را تخریب کنند.
 
* نشانه‌هایی از اصطکاک در روابط آمریکا و چین دیده می‌شود
 
وی می‌افزاید که همچنین نشانه‌هایی از اصطکاک در روابط چین و آمریکا دیده می‌شود که ممکن است سال آینده افزایش یابد که نتیجه دشواری‌های موجود در اروپا و دیگر کشورهاست. "ژائو کیژنگ"، رئیس کمیسیون امور خارجه کمیته ملی یازدهم کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین که در همایش عصر جهانی‌سازی شرکت کرده بود نیز به احتمال بازی کردن سیاستمداران آمریکایی با کارت چین به منظور جذب رای بیشتر اشاره کرد.
 
ژائو که یکی از مشاوران سیاسی ارشد چین است، می‌افزاید: "چین باید از دیپلماسی عمومی برای روشن کردن مسائلی که با عنوان تهدید چین مطرح می‌شود و توسط برخی سیاستمداران آمریکایی به تصویر کشیده شده، استفاده کند."
 
* شرکت‌های چینی از توانایی لازم برای رساندن درست پیام خود به بازارهای جهانی برخوردار نیستند
 
در عین حال میشی هشدار می‌دهد که بسیاری از شرکت‌های چینی از توانایی لازم برای رساندن درست پیام خود به بازارهای جهانی برخوردار نیستند. میشی با هشدار به اینکه چین به شدت به گروه‌های روابط عمومی خارجی وابسته شده است، می‌گوید: "چین چیزهای زیادی برای گفتن دارد اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این پیام به اقصی نقاط جهان نمی‌رسد." به گفته میشی، در سال 2011 شواهد قوی وجود دارد که شش گروه روابط عمومی خارجی نفوذ خود را در این بخش با خرید شرکت‌های روابط عمومی چینی افزایش داده‌اند. وی افزود که بر اساس تحقیقات انجام شده، تنها دو شرکت روابط عمومی تحت کنترل دولت چین وجود دارند که می‌توانند صدایی جهانی داشته باشند.
 
* چین باید سرمایه‌گذاری در بخش دیپلماسی عمومی خود را افزایش دهد
 
میشی با درخواست از چین برای سرمایه‌گذاری در بخش دیپلماسی عمومی می‌گوید این بدان معناست که چین در روندی خطرناک در روابط اقتصادی و تجاری جهانی سیر می‌کند. ژائو نیز پیش از این اظهار داشت که با توجه به هزینه‌ای که چین صرف کرده و اقداماتی که انجام داده است، دیپلماسی عمومیش در مراحل بسیار اولیه قرار دارد.
 
* سناتور لوگار: آمریکا در افزایش قدرت نرمش از چین عقب نیفتد
 
در عین حال افزایش اندکی که چین برای افزایش "قدرت نرم" خود انجام داده نیز در برخی از دیگر کشورها نگرانی‌هایی را برانگیخته است. سناتور "ریچارد لوگار" از ایالت ایندیانا که یکی از جمهوری‌خواهان برجسته در کمیته روابط عمومی سنای آمریکاست گزارشی را در ماه فوریه ارائه کرد و طی آن از دولت باراک اوباما خواست دیپلماسی عمومی خود را به خاطر حفظ سبقت خود از چین که در حال افزایش قدرت نرمش است، بهبود بخشد.
 
* اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدتی برای بهبود دیپلماسی عمومی چین لازم است
 
ویلسون از چین خواست تا دیپلماسی عمومیش را نسبت به آمریکا ارتقا بخشد. وی اقدامات کوتاه‌مدتی را مانند دیدارهای بیشتر از دانشگاه‌ها و رسانه‌های دو کشور و اقدامات بلندمدت مانند ترغیب افراد به سفر به دو کشور و آشنایی با مردمانشان را پیشنهاد می‌دهد.
 
ویلسون می‌گوید: "در نهایت من بسیار خوش‌بین هستم. من به مدت 20 سال از چین دیدن می‌کردم و به تازگی به درک کمی از فرهنگ و تاریخ غنی این کشور پی برده‌ام و همچنان تشنه یادگیری بیشتر هستم."
/ 0 نظر / 20 بازدید