تلاش ضدایرانی آمریکا برای فروش تسلیحات به ۶ کشور حاشیه خلیج فارس

به گزارش فارس به نقل از روزنامه "وال استریت ژورنال"، دولت "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا به طور مخفیانه طرح‌هایی را برای فراهم آوردن هزاران بمب بتن شکن و دیگر تجهیزات نظامی برای یکی از کشورهای مهم خلیج فارس بررسی می‌کند.
 
این گزارش افزود: این طرح‌ به عنوان بخشی از تلاش فزاینده آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف منطقه‌ای بمنظور مقابله با ایران مطرح شده است.
 
بنا بر این گزارش، فروش پیشنهادی تجهیزات نظامی به امارات عربی متحده توسط آمریکا به طور گسترده قابلیت‌های موجود نیروی هوایی این کشور را برای هدف قرار دادن ساختارهای ثابت که می تواند شامل تونل ها و یا دیوارهای بتنی شود، افزایش می دهد.
 
این گزارش افزود: بسته پیشنهادی فروش سلاح به امارات انتظار می رود در روزهای آتی رسما به کنگره ارائه شود و در صورت تصویب در کنگره حدود ۴ هزار و ۹۰۰ مورد مهمات جنگی و همچنین تعداد زیادی سامانه‌های تسلیحاتی را در اختیار این کشور قرار خواهد داد.
 
فروش این تجهیزات به امارات در زمانی صورت می گیرد که تمرکز آمریکا بر خروج نیروهای خود از عراق است. مقامات دفاعی آمریکا اعلام کرده اند که این کشور پس از عقب نشینی نیروهای خود از عراق حدود ۴۰ هزار نیروی مستقر در منطقه خواهد داشت.
 
این گزارش در ادامه تأکید کرد: دولت اوباما سعی در بالا بردن توان نظامی ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس به عنوان بخشی از طرح ایجاد تعادل در قبال ایران دارد. این کشورها عبارتند از عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر، امارات عربی متحده و کویت.
 
بنا بر این گزارش، آمریکا در ماه‌های اخیر برگزاری یک سری گفت‌وگوهای استراتژیک با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را آغاز کرده است. و پنتاگون نیز سعی داشته است تا تبادل اطلاعات و قابلیت‌های نظامی با این ۶ کشور را ارتقاء بخشد.
 
قراردادهای تسلیحاتی اخیر آمریکا با کشورهای حاشیه خلیج فارس، شامل یک طرح ۶۰ میلیارد دلاری برای فروش جنگنده های اف-۱۵، حدود ۲ هزار پوند بمب های بتن شکن و دیگر مهمات نظامی بوده است. پنتاگون اخیرا به کنگره اطلاع داد که طرح‌هایی برای فروش موشک‌های "استینجر" و موشک‌های میان برد هوا به هوا به عمان وجود دارد.
/ 0 نظر / 22 بازدید