تهدیدات سیاسی

نماینده کنگره آمریکا:
واشنگتن به مشارکت ایرانیان مقیم آمریکا در عرصه سیاسی نیاز دارد

خبرگزاری فارس: یکی از اعضای کنگره آمریکا معتقد است ایرانیان مقیم آمریکا نقشی حیاتی در روابط واشنگتن و تهران دارند و آمریکا برای برقراری مناسبات آگاهانه تر و گسترده تر با ایران به آنان نیاز دارد.

خبرگزاری فارس: واشنگتن به مشارکت ایرانیان مقیم آمریکا در عرصه سیاسی نیاز دارد

به گزارش فارس، اداره برنامه های اطلاعات بین‌المللی وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی به قلم "استفان کافمن" می‌نویسد: ایرانیان مقیم آمریکا می‌توانند به بهبود ارتباط میان مردم در میهن کنونی و زادگاه نیاکانی خود کمک کنند. یک قانون‌گذار آمریکایی از آنان خواست تا ارتباط خود را با مقامات منتخب و هم میهنان آمریکایی خود برای افزایش تفاهم آمریکا نسبت به جامعه و سیاست ایران تقویت کنند».
 
* باید با مردم ایران مراوده داشته باشیم
 
 جیم موران، نماینده دموکرات کنگره آمریکا از ویرجینیا در کنفرانس شورای ملی ایرانیان آمریکا "نیاک" در واشنگتن گفت: «ما باید به این نکته پی ببریم که در ایران مردم بسیار دیگری هستند که ما باید با آنها در مراوده باشیم و مناسباتی به مراتب آگاهانه تر و گسترده تر با آنها داشته باشیم، این آن نوع از مناسباتی است که ما تنها از طریق آمریکاییان ایرانی تبار می‌توانیم به وجود آوریم».
موران با اشاره به یک نظرسنجی انجام شده توسط مؤسسه بین‌المللی زاگبی گفت، این نظر سنجی نشان می‌دهد که اعضای نزدیک خانواده های 6 نفره از هر 10  آمریکایی ایرانی تبار در ایران اقامت دارند، در حالی که  7 تن از هر 10 نفر آنها چندین بار در ماه با دوستان و خانواده خود در کشور صحبت می‌کنند.
 
* بسیاری از آمریکاییان، از جمله مقامات درباره ایران آگاهی ناچیزی  دارند
 
به گفته وی، با توجه به قطع 30 ساله روابط دیپلماتیک میان دو کشور ، بسیاری از آمریکاییان، از جمله مقامات منتخب آنها، «درباره ایران، در مقایسه به هر کشور بزرگ دیگری در جهان، آگاهی کمتری دارند».  موران با اشاره به سخنان 20 سپتامبر دریادار مایکل مولن، رئیس سابق ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، که طی آن درباره فقدان مجاری ارتباط بین تهران و واشنگتن هشدار داده شد، گفت: «ما یکدیگر را در ک نمی‌کنیم».  بنا به گفته مولن، حتی «در تاریک‌ترین روزهای جنگ سرد»، آمریکا همچنان دارای پیوندهای ارتباط با اتحاد شوروی سابق بود. اما در مورد ایران اگر اتفاقی بیفتد ... این عملا یک امر قطعی است که ما درست درباره آن عمل نخواهیم کرد، سوء محاسباتی وجود خواهد داشت که در آن بخش از جهان بسیار خطرناک خواهد بود.
 
* ایرانیان مقیم آمریکا اطلاعات دقیقی در رابطه با ایران به ما می‌دهند
 
موران به اعضای نیاک گفت: «ما به شنیدن مطالب از زبان شما نیاز داریم. این باید منبع دقیق‌ترین اطلاعات درباره آنچه در ایران در حال روی دادن است باشد.» 
وی افزود: برای مثال، جامعه [ایرانی- آمریکایی] مستقر در آمریکا توانست رویدادهایی منجر به انتخابات ریاست جمهوری 2009 را که در آن احمدی نژاد ادعای پیروز کرد، دنبال کند. به موهبت تماس‌های آمریکاییان ایرانی تبار با دوستان و خانواده های خود «ما بدون هیچ تردیدی به این واقعیت پی بردیم که آن انتخابات نه آزاد بود و نه منصفانه.» انتخابات ژوئن 2009 و موج اعتراضاتی که در پی آن کشور را فرا گرفت نیز کمک کرد تا تمرکز مجددی بر اولویت‌های جامعه صورت گیرد. »
 
* ایرانیان مقیم آمریکا باید در صحنه سیاست آمریکا بیشتر فعال باشند
 
به گفته او، این ارقام برای آمریکاییان ایرانی تبار «باید پیشرفت سیاسی به ارمغان آورد». 
موران خطاب به حاضران در کنفرانس گفت : «مشارکت شما مورد نیاز است». وی از آنها خواست تا در صحنه سیاست آمریکا بیشتر فعال باشند.
 
* حمایت های مالی برای تغییر حکومت در ایران نتیجه نداد

 
از موران پرسیده شد که آمریکا چگونه می‌تواند از کوشش‌های مربوط به اصلاحات دموکراتیک در ایران حمایت کند؛ بدون آنکه مقامات ایرانی را به تحقیر و سرکوب آنها [مردم] و معرفی آنها به عنوان آلت دست کشورهای خارجی قادر سازد. 
عضو کنگره گفت: کوشش‌های پیشین آمریکا در تأمین بودجه ای برای ارتقاء دموکراسی یا تقویت گروه های جامعه مدنی، به این سبب که پول صرف شده به منزله یک وسیله آلوده تلقی گردید یا موجب گرفتاری برای دریافت کنندگان آن شد، نتیجه مطلوبی به بار نیاورده است.
به گفته موران، نیرومندترین سلاحی که آمریکا برای ارتقاء دموکراسی در ایران در زرادخانه‌اش دارد، صدور آرمان‌های خویش است که با ارزش‌های جهانی و خواست‌های بنیادین انسانی در ارتباط است.

/ 0 نظر / 14 بازدید