حسن   پورامیرآباد
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسن پورامیرآباد
آرشیو وبلاگ
      مرکز مطالعات و اطلاعات فرهنگ استراتژیک (فرهنگی، اجتماعی و سیاسی)
آیا تفکر انقلاب اسلامی، جهانی است؟ نویسنده: حسن پورامیرآباد - ۱۳۸۸/٤/٧

خبرگزاری فارس: آیا تفکر این انقلاب، جهانی است؟ اساسا در دنیای امروز به واسطه گسترش رسانه ها، اندیشه ها یا با استقبال مواجه خواهند شد و در دنیا جای خود را باز خواهند کرد یا آن که رو به زوال خواهند رفت و راه سومی وجود ندارد.


سخن اول: حدود بیست سال از فوت امام(ره) می گذرد. این گذر ایام و تحولات این چند ساله، خودبخود به ایجاد قرائت های مختلفی از نظرات و اندیشه های امام انجامیده است. هر طیف سیاسی و فکری، نظرات و اندیشه هایی را به امام منتسب می کند و آنها را آرمانهای انقلاب می خواند. چندین دهه فعالیت مستمر فکری و سیاسی امام و موضع گیری های متعدد و متکثر ایشان، فی حد ذاته خود قابلیت این را قرائتهای گوناگون فراهم می آورد. در این میان گاهی دیده می شود برخی جریانات به دلایل جناحی و سیاسی به انکار برخی از اصول فکری ایشان می پردازند که این مساله اگر چه در کوتاه مدت نگران کننده نیست اما در بلند مدت می تواند به تحریف حقایق و اندیشه های امام منجر شده و مهمتر آن که انقلاب را در مسیری غیر از آنچه که مد نظر امام بوده بیاندازد و مبانی تئوریک انقلاب را دچار خلل نماید.
البته این موضوع که کسانی تفکرات و اندیشه های امام را قبول نداشته باشند، نگران کننده نیست. اصولا کسی را برای فکر و اندیشه ای که دارد نه می توان مواخذه کرد و نه می توان تفکری را به او تحمیل کرد؛ اندیشه تحمیل شدنی نیست. «تحمیل» اندیشه ها نه مطلوب است و نه ممکن؛ اندیشمندان تنها می توانند به «تبیین» اندیشه ها برای مخاطب خود بپردازنند.
اما تحریف دیدگاه های امام، هنگامی که از سوی برخی سابقه داران عرصه های فرهنگیِ پس از انقلاب انجام می شود، هم مایه تعجب است و هم به آلودگی های فکری و فرهنگی جامعه می انجامد.

سخن دوم: آیا تفکر این انقلاب، جهانی است؟ اساسا در دنیای امروز به واسطه گسترش رسانه ها، اندیشه ها یا با استقبال مواجه خواهند شد و در دنیا جای خود را باز خواهند کرد یا آن که رو به زوال خواهند رفت و راه سومی وجود ندارد.
اگر به بیان اندیشه ها و اعتقادات خود بپردازیم، اگر در عرصه ی رسانه های گوناگون مانند شبکه های تلویزیونی، سینما، مطبوعات و... به فعالیت بپردازیم، بی آن که بخواهیم در مسیر جهانی شدن قرار گرفته ایم. اندیشه، در این زمانه، در حدود مرزهای جغرافیایی کشورها محدود نمی ماند.
هر کالای فرهنگی برای این که بتواند ادامه حیات دهد، باید جهانی ساخته شود و توان مقابله با دیگر محصولات فرهنگی را داشته باشد. اگر امروزه در کشور ما فیلمی ساخته می شود، باید توان مقابله با محصولات هالیوود را داشته باشد همچنان که تولیدات عرصه موسیقی که آهنگسازان ما تولید می کنند، باید در میان انبوه موسیقی هایی که در دنیا عرضه می شوند، توان رقابت را دارا باشند. به همین سیاق در زمانه ای که دهها کتاب و مجله و مقاله فلسفی، جامعه شناختی و... نگاشته می شوند و به بازار عرضه می شوند، نویسندگان ما باید توان مقابله و رقابت با آنها را داشته باشند.
بنابر این، بیان این مطلب که بهتر است به مشکلات داخلی پرداخته و از تفکر در مسائل جهانی صرف نظر کنیم، چندان موجه به نظر نمی رسد؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم در این مسیر قرار گرفته ایم و خواست ما در این میان، تاثیری در واقع امر ندارد مگر آن که بپذیریم فرهنگ ما توانایی و ظرفیت حضور در عرصه های جهانی را ندارد و رضایت دهیم که در مقابل سیل محصولات فرهنگی- که عموما از غرب وارد می شوند- از صحنه روزگار محو شود.

سخن سوم: از سوی دیگر نکته ای که معمولا از آن غفلت می شود درهم تنیده بودن مسائل و مشکلات داخلی و جهانی است به صورتی که اصولا جدا کردن و خط کشی بین این دو تصنعی است. سالیان سال است که تفکرات چپ و یا در دوره ای دیگر تفکرات لیبرال– از جمله در این سالیان اخیر- در این کشور مطرح شده اند و ادعای حل مشکل را داشته و دارند. آیا برای حل مشکلات داخلی نباید به بررسی این مکاتب پرداخت؟ و در صورتی که بتوانیم راه حلهای بومی در مقابل این مکاتب- حتی اگر از برخی عناصر آنها بهره ببریم- ارائه دهیم، این راه حل ها ماهیتا وجهی جهانی نخواهد یافت؟ حاصل سخن آن که حتی برای حل مشکلات داخلی نیز باید رویکردی جهانی داشته باشیم.
امام در پیامی به ملت ایران درباره سیاستهاى کلى نظام در دوران بازسازى، به جهانی بودن اندیشه انقلاب تاکید دارند:«... بر هیچ یک از مردم و مسئولین پوشیده نیست که دوام و قوام جمهورى اسلامى ایران بر پایه سیاست نه شرقى و نه غربى استوار است و عدول از این سیاست، خیانت به اسلام و مسلمین و باعث زوال عزت و اعتبار و استقلال کشور و ملت قهرمان ایران خواهد بود.
جمهورى اسلامى ایران نباید تحت هیچ شرایطى از اصول و آرمانهاى مقدس و الهى خود دست بردارد. ان شاء اللَّه مردم سلحشور ایران کینه و خشم انقلابى و مقدس خویش را در سینه‏ها نگه داشته و شعله‏هاى ستم سوز آن را علیه شوروى جنایتکار و آمریکاى جهانخوار و اذناب آنان به کار خواهند گرفت تا به لطف خداوند بزرگ پرچم اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- بر بام همه عالم قد برافرازد...( 11مهر 1367) »
و در پیامی به مناسبت قبول قطعنامه 598 می گویند: «... من دست و بازوى همه عزیزانى که در سراسر جهان کوله بار مبارزه را بر دوش گرفته‏اند و عزم جهاد در راه خدا و اعتلاى عزت مسلمین را نموده‏اند، مى‏بوسم... ملت عزیز ما که مبارزان حقیقى و راستین ارزشهاى اسلامى هستند، به خوبى دریافته‏اند که مبارزه با رفاه طلبى سازگار نیست؛ و آنها که تصور مى‏کنند مبارزه در راه استقلال و آزادى مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه دارى و رفاه طلبى منافات ندارد، با الفباى مبارزه بیگانه‏اند؛ و آنهایى هم که تصور مى‏کنند سرمایه داران و مرفهان بى‏درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه مى‏شوند و به مبارزان راه آزادى پیوسته و یا به آنان کمک مى‏کنند، آب در هاون مى‏کوبند. بحث مبارزه و رفاه و سرمایه، بحث قیام و راحت طلبى، بحث دنیاخواهى و آخرت جویى دو مقوله‏اى است که هرگز با هم جمع نمى‏شوند... امروز جهان تشنه فرهنگ اسلام ناب محمدى است و مسلمانان در یک تشکیلات بزرگ اسلامى رونق و زرق و برق کاخهاى سفید و سرخ را از بین خواهند برد. امروز خمینى آغوش و سینه خویش را براى تیرهاى بلا و حوادث سخت و برابر همه توپها و موشکهاى دشمنان باز کرده است و همچون همه عاشقان شهادت، براى درک شهادت روزشمارى مى‏کند. جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمى‏شناسد.
و ما باید در جنگ اعتقادى‏مان، بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه اندازیم. ان شاء اللَّه ملت بزرگ ایران با پشتیبانى مادى و معنوى خود از انقلاب، سختیهاى جنگ را به شیرینى شکست دشمنان خدا در دنیا جبران مى‏کند و چه شیرینى بالاتر از اینکه ملت بزرگ ایران مثل یک صاعقه بر سر امریکا فرود آمده است... ملیگراها تصور نمودند ما هدفمان پیاده کردن اهداف بین الملل اسلامى در جهان فقر و گرسنگى است، ما مى‏گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملکت با کسى دعوا نداریم؛ ما تصمیم داریم پرچم «لا اله الّا اللَّه» را بر قلل رفیع کرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوریم...( 29 تیر 1367 )»
با این که نظرات امام صراحت دارد، از طرف دیگر، در سالیان اخیر نظرات دیگری از طرف برخی اهل سیاست و فرهنگ مطرح می شود چنانچه رییس جمهور سابق ایران در سخنانی در این باره گفت«...ما هیچ رسالتی جهانی نداریم. خیال نکنید که آمده ایم همه عالم را طبق روال خودمان به حکومتهای دیگری تبدیل کنیم و حرفهایی بزنیم که مشکلات اقتصادی و سیاسی برای خودمان در دنیا به وجود بیاوریم. چه کسی گفته است که ما رسالت داریم همه دنیا را مسلمان کنیم؟»
در حالی که اصولا رسالت جهانی داشتن مترادف با مسلمان کردن تمام دنیا نیست مگر پیامبر(ص) که رسالت جهانی داشتند همه مسیحیان و یهودیان را به زور مسلمان کردند؟

سخن چهارم: از طرف دیگر، مبارزه با قدرتهای مروج کفر و فساد- که از دیدگاه امام این موضوع وظیفه هر مسلمان است- خواه ناخواه به اهداف انقلاب، وجهه ای جهانی می بخشد. مصداق این قدرتها، امروزه کشورهای مدرنی هستند که تفکرات مدرنیستی خود را با کالای فرهنگی و یا با روشهای نظامی و قهر آمیز، به خورد کشورهای دیگر می دهند؛ ایالات متحده مصداق کامل این دولتها به شمار می رود.
امام در پیام نوروزی سال 67 بر مبارزه و ذاتی بودن آن در تفکر توحیدی تاکید دارند:«...تمام انبیا که قیام کرده‏اند در عالم طبیعت- حالا معانى‏شان که، معارف غیبیه‏شان را خدا مى‏داند، ما نمى‏دانیم، اما در عالم طبیعت- وقتى زندگى اینها را مى‏بینیم از اول مقابله با طاغوت بوده است. بنابر این معنا بوده و این باید سرمشق بشود از براى مسلمانها؛ کسانى که واقعاً مسلمان هستند و واقعاً علاقه مند به اهل بیت عصمت هستند و به پیغمبر اسلام هستند و از هر مذهبى که هستند، علاقه مند به آن مذهبشان هستند، باید ببینند که صاحب مذهب چه کرده است؛ موسى بن عمران چه کرد، در زندگى‏اش چه کرد، حضرت ابراهیم در زندگى‏اش چه کرد، تمام اینها قیام کردند در مقابل جور، در مقابل ظلم، باید[این موضوع] هیچ درش سستى نشود تا وقتى که ان شاء اللَّه علم را به دست صاحب علم بدهند. ... مع الأسف به قدرى به گوش ما خواندند، به قدرى به گوش ملت ما خواندند، به گوش ملتهاى ضعیف خواندند که حکومت به شما چه کار دارد، شما برو نمازت را بخوان، شما مسجدت را برو، همین! البته، ما اگر فقط مسجد برویم و دعا بکنیم و بعد هم دعا به- عرض بکنم که- آن بزرگان چه بکنیم، همه با ما خوب مى‏شوند! اما وظیفه این است که ما برویم مسجد بنشینیم دعا بخوانیم یا وظیفه این است که ما باید قیام بکنیم؟!»

نویسنده: علیرضا مکاریان پور

 

  نظرات ()
مطالب اخیر درخواست اوباما از ایران برای تحویل هواپیمای جاسوسی مضحک و خنده‌دار است ابراز ناخرسندی آیت‌الله سیستانی از انتساب کذب وصیت‌نامه به ایشان آفتاب امپراتوری انگلیس دهه‌ها پیش غروب کرده است/ پایان دوران طلایی آمریکایی‌ها حسن عباسی در همایش "من کلاهبردارم؛ پس هستم": حلقه ارتباط سران فتنه با پسر شاه معدوم کیست جهان به زودی شاهد امواج عظیم‌تر قیام مستضعفان آمریکا و اروپا خواهد بود گزارش تصویری فارس از حمله صهیونیست‌ها به مراسم تشییع شهید فلسطینی جک کین و مارک گرشت سردار سلیمانی را تهدید به ترور کرده اند حمله نیروهای عربستانی به جوانان بحرینی معترض در منامه اوباما: از ایران می خواهیم که هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را پس دهد
کلمات کلیدی وبلاگ 9 دی (۱) rq-170 (۳) آریوبرزن (۱) آزادی (۳) آزادی‌ و تسامح‌ (۱) آژانس (٢) آسیب شناسی (۱) آفریقا (۱) آمانو (۳) آمریکا (٤٤) آمریکایی (۱) آموزش زبان انگلیسی (۱) آیت الله سیستانی (۱) ابعاد (۱) اتحادیه عرب (۱) اجتماعی (۱) احمد متوسلیان (۱) اخبار ایران و جهان (۸) ارتش (۱) اروپا (۱) استاد مطهری (۱) استاد مطهری‌ (۱) استقلال (۱) استکبار (۱) استکبار ستیزی (۱) اسرائیل (٥) اسطوره‌های مقاومت (۱) اسلام (٤) اسلام‌هراسی (۱) اسلام ستیزی (۱) اسلام هراسی (۱) اسناد (۱) اسناد ایران (۱) اسناد سفارتخانه (۱) اصفهان (۱) اطلاع رسانی ملی (۱) اعتصاب (۱) اعراب (۱) افراد نفوذی (۱) افغانستان (٢) اقتصادی (۱) اقدام نامتقارن (۱) اقدامات (۱) الجزایر (۱) امام خامنه ای (۳) امپراتوری امریکا (۱) امپراطوری (۱) امپریالیسم (۱) امریکا (۱) امنیت ملی (۱) اندیشه (۱) اندیشه مطهر (۱) اندیشکده هوور (۱) انرژی هسته ای (٤) انژی اتمی (۱) انقلاب (۱) انقلاب اسلامی (۳) انقلاب اسلامی ایران (٢۳) انگلیس (٤) اهالی سیما (۱) اهداف (۱) اوباما (۱) اولویت اول (۱) اومانیسم‌ (۱) اکوادور (۱) ایدئولوژی (۱) ایران (٤۳) ایران هراسی (٢) ایرانه (۱) اینترنت (٢) بازی (۱) بازی‌های رایانه‌ای (۱) بانک (۱) بتل فیلد 3 (۱) بحران (۱) بحرین (٢) براندازی (٢) برنامه‌های نمایشی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) بریتانیا (۱) بسیج (٦) بسیج مستضعفین (۱) بورس (۱) بولدوزور (۱) بیانیه (۱) بیداری اسلامی (۳) بین الملل (٢) بین المللی (۱) پارلمانی (۱) پرپولیس (۱) پشت پرده (۱) پلیس (٢) پهپادهای اطلاعات (۱) پیروزی (۱) تبلیغات (۱) تجاوز (۱) تجزیه (۱) تحجر (۱) ترجمه و شرح خطبه فدک حضرت زهرا (س) (۱) ترس (۱) ترور (۳) تروریست (٢) تروریستی (۱) تروریسم (٤) تسلیحات (۱) تهاجم (۱) تهدید (۳) تهدید نرم (٥) تهدید نظامی (٢) تهران (۱) تونس (۱) تویتر (۱) جامعة‌ مدنی (۱) جامعة‌ مدنی‌ شرعی، (۱) جامعه اسلامی (۱) جامعه اسلامی‌ (۱) جامعه مدنی (۱) جریان رحمانی (۱) جریان شناسی (۱) جنایات (۱) جنایتکار (۱) جنسی (۱) جنگ (۱) جنگ نرم (۱۸) جنگ نرم، (۱) جهاد نرم (۱) جهان (۱) جهان اسلام (٢) جوانان (۱) جوزف نای (۱) چین (۱) حاصلخیز (۱) حسن رحیم‌پور (۱) حسن عباسی (٢) حسینیه امام خمینی (ره) (۱) حضرت زینب(س)؛ انقلابی پاسدار ارزشها (۱) حفظ (۱) حمله (٢) حمله‌ فرهنگی (۱) حمله به ایران (۱) حمله نظامی (٢) حکومت نرم (۱) خانواده (۱) خاورمیانه (۱) داخلی فتنه (۱) دانشجویان (٢) دانشمندان عراقی (۱) دفاع مقدس (۱) دموکراسی (٢) دموکراسی‌ (۱) دولت (۱) دکترین (۱) دیپلماسی عمومی (۱) دیدگاه امام خمینی (ره) (۱) دین ستیزی (۱) دینی (۱) رابطه (٢) رایانه ای (۱) ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی (۱) رجعت (۱) رحیم‌پور ازغدی (۱) رژیم صهیونیستی (٤) رسانه (۱) رسانه‌های اجتماعی (۱) رمان (۱) رهبر معظم انقلاب (۱) رهبر معظم انقلاب اسلامی (۱) رهبری (۱) روسیه (۱) ریاستی (۱) زن (٢) ساختار سیاسی (۱) سازمان‌‌های امنیتی‌ (۱) سایبر (۱) سپاه (۱) سپاه قدس (۳) ستاد مشترک ارتش (۱) سردار بصیر سپاه امام علی(ع)، الگویی برای سرداران س (۱) سردار جوانی (۱) سرمایه‌داری‌ سکولار (۱) سریال و فیلم (۱) سلطانیه (۱) سنجش (۱) سوریه (۱) سیا (٢) سیاست خارجی آمریکا (۱) سیاسی (٩) سید حسن نصرالله (۱) سیزده آبان (۱) سیزدهم آبان ماه (۱) سیستانی (۱) سینما گران (۱) شاخص‌های امام(ره) (۱) شاه معدوم (۱) شبکه‌های جاسوسی (۱) شجریان (۱) شخصیت‌سازی (۱) شخصیت‌سوزی (۱) شناسایی (۱) شهرداری یاسوج (۱) شورای حکام (٤) شورای هماهنگی (۱) شکست (٢) شیطانی (۱) صبر هوشمندانه (۱) صدا و سیما (۱) صداقت (۱) صدای آمریکا (۱) صفارهرندی: فتنه سال 88 جریانی شیطانی علیه جریان رح (۱) صهیونیزم (۱) صهیونیست (٢) صهیونیست‌ها (۱) صهیونیسم (٢) ضد‌ اصلاحات‌ (۱) ضد فرهنگی (۱) ضدایرانی (۱) طلحه و زبیر (۱) طومار (٢) ظلم (۱) عباسی (۱) عدالت (۱) عراق (۳) عرب (۱) عربستان (۱) عرفان (۱) عرفان انحرافی (۱) علامه فضل‌الله (۱) عملیات روانی (٧) عملیات روانی، (۱) غرب (٢) غزنین (۱) فتنه (٤) فراخوان مقاله (۱) فرانسه (۱) فرقه (۱) فرماند‌هان (۱) فرمانده سپاه (۱) فرماندهان سپاه (۱) فرهنگ و ارزش های آمریکایی (۱) فرهنگی اجتماعی (۱٥) فروپاشی (۱) فروپاشی شوروی (۱) فضای مجازی (٢) فلسطیین (۱) فیس بوک (۱) فیلم (۱) فیلم‌نامه‌نویس (۱) قاسم سلیمانی (٢) قدرت نرم (۱) قرآن (۱) قرائتهای گوناگون (۱) قطعنامه (٢) قهر (۱) قوه قضائیه (۱) گزارش (۱) گورباچف (۱) لبنان (۱) لیبرال (۱) لیبرالیسم (۱) لیبی (٢) ماهواره‌ای (۱) ماهواره ای (۱) مبارزه با استکبار (۱) مبانی (۱) مبانی‌ فلسفی‌ (۱) محاکمه و محکوم (۱) مذاکره (٤) مرجع (۱) مسابقه (۱) مسلمان (٢) مشت (۱) معنویت اسلامی (۱) معنویت گرایی (۱) مقالات (۸) مقام معظم رهبری (٥) مقاومت (۱) ملی گرایی (٢) مناره (۱) ناتوی فرهنگی (٢) نتانیاهو (۱) نظام اسلامی (٢) نظام جمهوری اسلامی ایران (۱) نظامی (۳) نقدی‌ (۱) نیروی هوایی (۱) هراس (۱) هسته ای (٦) هستی‌شناختی (۱) هنرمندان (٢) هواپیما (٦) واجبات (۱) واشنگتن (٢) وال‌استریت (۱) وال استریت (٢) وال اسریت (۱) والت‌دیزنی (۱) وبلاگ نویسی (۱) وحدت (۱) وصیت نامه (۱) ولایت مطلقه فقیه (۱) ولایتی (۱) کابالیسم (۱) کشته (۱) کنترل (۱) یاسوج (۱)
دوستان من قران فتیان تبیان بدایه گو جنگ نرم آفتاب جنوب ایثار فارسان آینده پژوهی بسیج اساتید ياران خراساني عمليات رواني رامين چرومي اندیشکده یقیین جهادگران مجازی دانلود آنتي ويروس بررسي استراتژيك شهيد حسين خنداني وبلاگ شخصي قائم زاده دبيرخانه ي دائمي جنگ نرم استان كهگيلويه و بويراحمد انجمن وبلاگ نویسان جوان وزارت علوم تحقیقات و فناوری شلچه پلي به سوي آسمان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج مركز تحقيقلت مجمع تشخيص نظام سایت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد موسسه ی آینده پژوهی نقش اندیشه دست توانای معلمفچشم انداز آینده ی ما دانشگاه پيام نور استان كهگيلويه و بويراحمد مركز پژوهش هاي علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه اداره ي كل آموزش و پرورش استان كهگيلويه و بويراحمد دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویراحمد سايت مردم استان كهگيلويه و بويراحمد مركز مطالعات راهبردي انقلاب اسلامي سپاه فتح استان کهگیلویه و وبویراحمد برنامه ریزی استراتژیک و‌آینده پژوهی اشراف اطلاعاتي بصيرت استراتژيك شهداي شهرستان گچساران اندیشکده ی روابط بین الملل حضرت بي بي حكيمه (س) حضرت بي بي حكيمه (س) مركز مطالعات استراتژيك آريا سازمان بسیج مشتضعفین شهيد خدامراد شرافتي دفتر امام خامنه ای شهداي گچساران دانشگاه یاسوج خبرگزاري فارس ياسوج دات كام رامين چرومي عمليات رواني اندیشه مطهر رهبران شيعه افسران جوان میثاق یاران جنگ نرم جهان نيوز بی ترمز سایه گرداب اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من