حسن   پورامیرآباد
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسن پورامیرآباد
آرشیو وبلاگ
      مرکز مطالعات و اطلاعات فرهنگ استراتژیک (فرهنگی، اجتماعی و سیاسی)
انقلاب اسلامی جهشی در تحولات سیاسی تاریخ نویسنده: حسن پورامیرآباد - ۱۳۸۸/٤/٧

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

خبرگزاری فارس: باید از باب وَامَا بِِنِعمَةِ رَبََکَ فحَدَث (2)؛ و از نعمت پروردگار خویش[با مردم] سخن گوی، به بیان عظمت این انقلاب پرداخت تا همگان درباره نعمتی که به آنان عطا شده، آگاهی لازم را بیابند.


 

*ضرورت بحث

1.مقدمه

در صورتی که مردم جامعه، حقیقتاً به خدا ایمان داشته باشند و براساس ایمان خود، اعمال صالح و شایسته ای که مقتضای ایمان آنان است، انجام دهند، خداوند متعال در همین دنیا به آنان عزت عطا می کند. این حقیقت، در قرآن کریم این چنین مورد اشاره قرار گرفته است:

وَعَدَ الله الذینَ آمنوا منکُم و عَمِلُوا الصالحاتِ لَیَستَخلِفَنهُم فی الارضِ کَمَا استَخلَفَ الذینَ مِن قبلِهِم لَهُم دیِنَهُمُ الذی ارتَضَی لَهُم و َلَیبد َلَنهمُ مَن بعدِ خَوفِهِم امنًا یَعبُدُونَنِی لَا یُشرِکُونَ بِی شَیئاً وَ مَن کَفَرَ بَعدَ ذَلکَ فَاُولَئِکَ هُمُ الفَاسِقُون؛(1) خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، وعده داده است که حتماً آنان را به خلافت در زمین برساند همان گونه که افراد پیش از آنان را رسانید و آن دینی را که برایشان پسندیده است به سودشان مستقر کند و بیمشان را به ایمنی مبدّل سازد[تا] مرا عبادت کنند و چیزی را با من شریک نگیرند و هر کس پس از آن به کفر گراید، آنانند که نافرمانند.

براساس این آیه شریفه، مردم به سبب انجام اعمال صالحی که بر پایه ایمانشان استوار است، در همین دنیا پاداش می گیرند. این پاداش می تواند مصادیق متعددّی داشته باشد. جانشین شدن آنان روی زمین از سوی خداوند متعال، استقرار یافتن دینی که خداوند برای آنان برگزیده، و ایجاد امنیت و آرامش در بین آنان پس از سال ها و شاید قرن ها ناامنی و خوف، از جمله مصادیقی هستند که زمین? پرسش کامل خداوند در جهان را فراهم می سازند.

مصداق کامل این وعده کلّی الاهی، ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است؛ امّا مصادیق کوچک تر این وعده الاهی نیز می تواند در سرزمین ها و جوامع خاصّی تحقّق یابد. یکی از بهترین مصادیق این وعده، پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود که با رهبری امام خمینی (ره) و یاری یاران دلباخته و مخلص او تحقق یافت. این پدیده بزرگ که در طول تاریخ بشر کم نظیر، و شاید بی نظیر است، دنیا را شگفت زده کرد و قدرت های بزرگ جهان را واداشت تا در برابر آن سر تعظیم فرود آورند.

پیروزی انقلاب اسلامی، چنان قدرت های جهانی را در شگفتی فرو برد و بر صورت ستمگران سیلی نواخت که برخی از آن ها هنوز هم نتوانسته اند تعادل خود را به دست آورند؛ بدین لحاظ از روی سرگردانی و شگفت زدگی، گاهی نعره مستانه سرداده، به جنگ تهدید می کنند و گاهی از روی ناتوانی، تقاضای مذاکره و سازش دارند. باید سال ها، و شاید قرنی، بگذرد تا بتوان این حادثه بزرگ تاریخی را تبیین کرد و باز شناخت. برای فراهم ساختن زمینه تحقق چنین جامعه ای، هزاران پیامبر از سوی خداوند برانگیخته شدند؛ امّا به چنین توفیقی دست نیافتند. یگانه نمونه هایی که براساس آیات قرآن کریم می توان از آن یاد کرد، حکومت حضرت سلیمان است که عظمت آن به این گستردگی نبوده است؛ با وجود این، بسیاری از ما، همانند ماهی در آب که از اهمیت آب غافل است، از وجود چنین نعمت بزرگی غافلیم؛ پس باید از باب وَامَا بِِنِعمَةِ رَبََکَ فحَدَث (2)؛ و از نعمت پروردگار خویش[با مردم] سخن گوی، به بیان عظمت این انقلاب پرداخت تا همگان درباره نعمتی که به آنان عطا شده، آگاهی لازم را بیابند.


2. نشأ عظمت انقلاب اسلامی ایران

پرسشی که ممکن است ذهن بسیاری را به سوی خود جلب کند، این است که عظمت این انقلاب ناشی از چیست؟ عظمتی که تمام جهانیان به آن اعتراف کرده، بر اساس شواهد بسیاری در سخنان و رفتارهای دولتمردان، سیاستمداران، جامعه شناسان و صاحب نظران گوناگون در علوم انسانی وجود دارد، در برابر آن سر تعظیم فرود آورده اند. در پاسخ به این پرسش، ممکن است گزینه ها و احتمالاتی به ذهن خطور کند که هر یک از آن ها قابل بررسی و تأمّل است.

یک احتمال این است که عظمت این انقلاب، از برچیده شدن یک رژیم و روی کار آمدن رژیمی دیگر و جایگزین شدن دستگاه حاکمی به جای دستگاه حاکم پیشین ناشی باشد. تردیدی نیست که این احتمال نمی تواند منشأ عظمت انقلابی شمرده شود که دنیا در برابر آن سر تعظیم فرود آورده است؛ چرا که جایگزین شدن یک قدرت به جای قدرتی دیگر و یک حکومت به جای حکومتی دیگر، همواره در طول تاریخ وجود داشته است و خواهد داشت و کتاب های تاریخی نیز از ذکر این انقلاب ها و تغییر حکومت ها توسط حکومتهای دیگر پر است.

مطالعه تاریخ اسلام نشان می دهد که پس از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، افرادی زمام حکومت را به دست گرفتند و پس از آنان، سلسله بنی امیه، سال ها بر جامعه اسلامی فرمان راندند و به دنبال آنان، خاندان بنی عباس، صدها سال حکومت را در دست گرفتند. در تاریخ کشور ایران نیز سلسله هایی مانند صفویه، افشاریه، قاجاریه و سرانجام خاندان پهلوی جا به جا شدند و این سلسله های پادشاهی با انقراض سلسله های قبل و از طریق از صحنه بیرون کردن سلسله های دیگر، یکی پس از دیگری زمام امور را در دست گرفتند؛ بدین جهت در تاریخ جوامع بشری از این دگرگونی ها فراوان دیده می شود. پس سرّ عظمت انقلاب اسلامی ایران صرفاً در این نیست که حکومتی جایگزین حکومت دیگری شده یا تغییراتی در نخبگان حاکم پدید آمده است.

احتمال دیگری که ممکن است در زمینه منشأ عظمت این انقلاب و ذهن خطور کند، این است که این انقلاب، نه تنها سبب تغییر حکومت در کشور شد، بلکه برچیده شدن سلسله هایی از حاکمان را در پی داشت که مدت 2500 سال، از طریق رژیم سلطنتی بر کشور فرمان می راندند. با پیروزی انقلاب، رژیم سلطنتی جای خود را به رژیم دیگری به نام جمهوری داد. این احتمال نیز نمی تواند منشأ عظمت چنین انقلابی باشد؛ سابقه داشته است. تغییر رژیم دیکتاتوری و سلطنتی به رژیم جمهوری در بسیاری از انقلاب های جهان نظیر انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب اکتبر روسیه تحقق پذیرفت؛ امّا هیچ یک از این انقلاب ها نمی تواند در شکوه و عظمت با انقلاب اسلامی ایران رقابت کند و این امر نشان می دهد که عظمت این انقلاب، از امر دیگری ناشی شده است و تغییر رژیم سلطنتی به رژیم جمهوری نمی تواند علّت منحصر به فرد بودن این انقلاب میان انقلاب های بزرگ جهان باشد.

هر چند در این انقلاب، در مقایسه با برخی از انقلاب های دیگر، خسارات کمتری متوجه مردم شد و تعداد کشته ها، مجروحان و آسیب دیدگان نیز بسیار کمتر بود، اما این اختلاف نیز نمی تواند یکی از نشانه های منحصر به فرد بودن این انقلاب در طول تاریخ باشد. برای تحلیل و ارزیابی درست درباره منشأ عظمت انقلاب اسلامی، از دو دیدگاه می توان بدان توجه کرد:

1. دیدگاه کسانی که نگرش الاهی و اسلامی ندارند و حوادث تاریخی را صرفاً براساس عوامل مادّی تحلیل می کنند. طبق این دیدگاه جامعه شناسانه، تحقق این انقلاب پدیده ای استثنایی برخلاف معادله های بین المللی بود که تحلیلگران سیاسی هرگز احتمال آن را نیز مطرح نمی کردند. چنین انقلابی توانست به سرعت بر معادله های جهانی اثر گذاشته، تمام جهان را تحت الشعاع خود قرار دهد.

2. دیدگاه کسانی که دارای بینش الاهی هستند و خودشان در پیروزی انقلاب نقش داشتند و برای تحقق آن بسیاری از سختی ها را به جان خریدند. براساس این دیدگاه، تلاش تمام انبیا، اوصیا، اولیا و مجاهدین الاهی، در طول هزاران سال، برای برقراری حکومت الاهی و حاکمیت قانون عدل الاهی در روی زمین، به وسیل? این انقلاب به نتیجه رسید و همین امر، منشأ عظمت این انقلاب است. جایگزینی حکومت الاهی مبتنی بر عدالت به جای حکومت های مبتنی بر ظلم، خودمحوری، خودگزینی و قدرت طلبی، این انقلاب را به پدیده ای بی همتا تبدیل کرده است.

حکومت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در محدود? کوچکی از سرزمین حجاز، آن هم فقط حدود ده سال استقرار یافت. بعد از آن نیز علی (ع) که چند سالی در جهت استقرار حکومت عادلانه الاهی کوشید، به دلیل مواجه شدن با چندین جنگ، فرصتی برای بازسازی جامعه و اداره آن بر اساس احکام و قوانین اسلامی، به صورت گسترده نیافت و پس از آن نیز کشورهای اسلامی به دست ستمگران، نابخردان، خودمحوران و دنیاپرستان افتاد. هر چند اینان نیز در این جهات، مراتب گوناگونی داشتند، ویژگی مشترک تمام آنان این بود که واقعاً در پی حکومت عدل الاهی نبودند و اغلب منافع خود را پی می گرفتند.

پس از قرن های متمادی از تلاش های انبیا و اولیای الاهی و بعد از 14قرن از تلاش های مسلمانان در نقاط گوناگون جهان، در این نقطه زمین، انقلابی به وقوع پیوست که این تلاش ها را به نتیجه رساند و حکومتی را به دست شخصی از تبار اهل بیت علیهم السلام پدید آورد؛ بنابراین، تا آن جا که در توان درایم، باید شکر این نعمت را به جای آوریم؛ گرچه هر قدر بکوشیم نمی توانیم چنان که در خور عظمت این نعمت است، از آن قدرشناسی کنیم.

3. برخی از آثار عظیم انقلاب اسلامی

یکی از برکت های این انقلاب، رفع اختناق از اکثریت مردم این مرز و بوم بود. به جز افراد سرسپرده پیشین، سایر قشرهای جامعه در اختناق و فشار به سر می بردند و بسیاری از افراد در معرض رفتارهای ظالمانه آن رژیم قرار داشتند؛ از این جهت، این انقلاب، برکاتی را هم برای مسلمانان کشور و هم برای غیر مسلمانان به ارمغان آورد. زمانی عظمت این مسأله درک خواهد شد که مراتب ستمی که از سوی رژیم پهلوی بر مردم اِعمال می شد ارزیابی شود.

یکی دیگر از آثار انقلاب را باید برکاتی دانست که فقط برای مسلمانان کشور اهمیت دارد. مسلمانان در رژیم گذشته، دچار محدودیت های فراوانی بودند و توان انجام آزادانه بسیاری از تکالیف دینی خود را نداشتند و حتی از نوشتن و بیان برخی مسائل دینی محروم بودند. با پیروزی انقلاب اسلامی، این مانع برداشته شد و برای مسلمانان این مرز و بوم این آزادی فراهم شد که بتوانند وظایف دینی خود را آن گونه که اسلام می خواهد، انجام دهند.

در اثر اختناق موجود در آن زمان، عناصری یافت می شدند که اسلام را به صورت تحریف شده ترویج می کردند و کسی هم قدرت جلوگیری از آن را نداشت. و در میان ایشان گروهک های چپگرا و کمونیست نیز حضور داشتند که تبلغیات دامنه داری را ضدّ اسلام دنبال می کردند.

4. شکر نعمت، لازمه تداوم انقلاب اسلمی

خدای متعال حضرت داوود علیهم السلام را بر جالوت مسلّط ساخت و در پی آن، فرزند او، حضرت سلیمان علیهم السلام، توانست آن حکومت الاهی را در سرزمین فلسطین برقرار سازد، خداوند امر فرمود:

اعمَلُوا آلَ دَاووُدَ شُکراً وَ قَلیِلٌ مَن عِبادِیَ الشکُورُ.(3) ای خاندان داوود شکرگزار باشید و از بندگان من اندکی سپاسگزارند.

خداوند در این آیه، شکر بر این نعمت را بر خاندان حضرت داوود واجب کرد و شکر این نعمت به این است که در جهت حفظ دستاوردهای آن تلاش شود و همان گونه که در آیه شریفه آمده است:

لَئِن شَکَرتُم لأزِیدَنکُم کَفَرتُم إِن عَذَابی لَشَدیدٌ؛(4) اگر واقعاً سپاسگزاری کنید، [نعمت] شما را افزون خواهم کرد و اگر ناسپاس باشید، عذاب من سخت خواهد بود، اگر در برابر این نعمت ناسپاسی کنیم، مستحق عذاب الاهی خواهیم شد.

خداوند بزرگ دوست می دارد بندگانش، نعمت های او را، اعمّ از فردی و اجتماعی، به خاطر داشته باشند تا اوّلاً شکر آن ها را به جای آورند و ثانیاً وظیف? خود د برابر اعطای آن نعمت عمل کنند. در صورتی که اوضاع و احوال گذشته به فراموشی سپرده شوند، ارزش نعمتی که در حال حاضر، به برکت پیروزی انقلاب اسلامی نصیب ملت ایران شده، دانسته نخواهد شد. در آن زمان به قدری فشار و اختناق، مردم را به ستوه آورده بود که مردم با تضرّع و زاری از خداوند، سرنگونی آن رژیم را طلب می کردند.

مردم ایران، در آن دوران، به قدری برای سرنگونی آن رژیم دعا کرده بودند که دیگر از خداوند جز پیروزی، انتظار دیگری نداشتند. با استمرار عمر آن رژیم. برخی ناامید شدند و دعاهای خود را غیر قابل استجابت احساس کردند. در زمان انبیای الاهی نیز چنین وضعیتی وجود داشته است و مردم تصور می کردند که فرستادگان خداوند، وعده های پوچ داده اند و حتی خود فرستادگان الاهی نیز از اجابت دعای خویش مشرف به یأس می شدند؛ امّا پس از مدت زمانی، خداوند، پیروزی را برای آن به ارمغان می آورد:

حَتی إَذا استَیاسَ الرُسُلُ وَظَنُوا انهُم قَد کُذِبُوا جَاءهُم نَصرُنا فَنُجَیَ مَن نشَاء.(5) تا هنگامی که فرستادگان[ما] نومید شدند و [مردم] پنداشتند که به آنان واقعاً دروغ گفته شده، یاری ما به آنان رسید؛ پس کسانی را که می خواستیم، نجات یافتند.

در آن زمان که دیگر امیدی به سرنگونی آن رژیم غول پیکر وجود نداشت، خداوند به یاری مردم ایران شتافت و خواسته آنان را محقق ساخت. ستاره ای طلوع کرد و برقی بدرخشید و فضای جامعه را روشن ساخت. کسانی که در آن دوران حضور داشتند، این نعمت در حال فراموش شدن است؛ از این رو، باید کوشید تا این خاطره ها را به یاد داشت و دیگران را نیز یادآوری کرد. زیرا نسلی بعد از این خواهد آمد که این جریان ها را ندیده است و این حوادث برای آن نسل در حکم افسانه خواهد بود.

5. حفظ دستاوردهای انقلاب، یگانه راه استمرار آن

متأسفانه، درباره انقلاب اسلامی ایران نیز باید اعتراف کرد که اقدام شایسته ای صورت نگرفته و عظمت آن ناشناخته مانده، و در حفظ دستاوردهای آن کوتاهی شده است. این امر می تواند نمونه ای از کفران نعمت درباره انقلاب باشد و عقوبت الاهی را در پی داشته باشد. تألیف و ترجمه کتاب های کفرآمیزی که تضعیف مبانی فکری و اعتقادی جوانان را نشانه گرفته اند و انتشار آن ها در سرتاسر کشور، از یک سوء و جلوگیری از نشر برخی کتاب هایی که عالمان حوزه نگاشته اند از سوی دیگر، نمونه دیگری از قدرناشناسی ها درباره انقلاب است که می تواند باعث از دست رفتن این نعمت بزرگ شود.

جایگزینی و برتری دادن آزادی بر ارزش های اسلامی که صدها هزار شهید برای حفظ آن ارزش ها، جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، نمونه ای دیگر از کفران نعمت درباره انقلاب است. برگزاری مراسم های نوجوانان و با شعار دفاع از آزادی صورت می پذیرد، به جایی رسید که در دانشگاه های این کشور، درصدد برآمدند جشنواره های مختلطی بین دختران و پسران برگزار کنند تا در آن مجالس، مسابقه های دختر برگزیده یا مسابقه های سوت زنی اجرا شود. برخی پا را از این نیز فراتر گذاشته، در مقدّس ترین محافل رسمی کشور، بر ضدّ نظام و ارزش های اسلامی سخن گفتند و به اسم خدمت به مردم، شرف انسانی، ملّی و اسلامی را مورد سوال قرار دادند! تداوم این امر می تواند به از یاد بردن عظمت انقلاب و در نتیجه فراموشی دستاوردهای آن بینجامد؛ پس باید عظمت انقلاب بر همگان مشخص شود تا ارزش آن را بدانیم و از طریق حفظ و استمرار آن، از آن قدردانی کنیم.

از دیگر سو، دشمنان این نظام نیز که عظمت انقلاب را احساس کرده اند، آرام ننشسته و با شیوه های گوناگونی درصدد نابودی آن برآمده اند. یکی از امیدهای اصلی آنان برای رسیدن به این هدف، نسل سوم انقلاب است. نسل اوّل انقلاب که خود در این انقلاب نقش داشته، و متحمّل سختی های فراوانی شده است، به راحتی از ارزش های اسلامی دست برنخواهد داشت و برای حفظ دستاوردها خواهد کوشید. نسل دوم انقلاب نیز گرچه انگیزه نسل اوّل را ندارد، ولی به سبب ارتباط مستقیم با نسل اوّل و وجود خاطره هایی از فعالیت های پیش و پس از انقلاب و آثار و برکاتی که انقلاب پدید آورده است، هنوز می تواند دوام این انقلاب را تضمین کند؛ از این رو، دشمن، تمام امید خود را به نسل سوم انقلاب یعنی نسل نوپایی که هم اکنون در مدارس ابتدایی کشور مشغول تحصیل هستند، بسته است.

تلاش دشمن بر این است تا این نسل نوپا را به گونه ای بپروراند که دلبستگی چندانی به این نظام نداشته باشند و نه تنها این انقلاب را برای خود افتخار ندانند، بلکه آن را حرکتی واپسگرایانه در مسیر تاریخ ایرانِ قدرتمند تصوّر کنند. در راه رسیدن به چنین هدفی، نقشه ها و توطئه های فراوانی از تصمیم گیری کشور نفوذ کرده اند تا برخی از حرکات را در زمینه مسائل آموزشی، در سطوح گوناگون ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاهها سامان دهند و از این طریق، این نسل را از ارزش های انقلاب دور کرده، مسائل فرهنگی و تربیتی و هنری را به سمت چنین جهتی سوق دهند، بدین جهت برای افشای این نقشه دشمن و روشن ساختن اذهان نسل سوم انقلاب، ضرورت دارد در زمینه تحلیل و بررسی مبانی فکری و ریشه های اجتماعی این پدیده عظیم تاریخی و خطرهای پیش روی آن، مباحثی طرح، و در آن ها نقص ها و عیوب، در مقایسه با حکومت پهلوی مشخّص، و تکلیف بزرگ ما را در حفظ آن آشکار سازد. در رأس دستاوردهای این انقلاب، عزتی قرار دارد که خداوند متعال به سبب پیروزی آن، به مردم ایران و مسلمانان جهان عطا کرده است:

وِلِلهِ العِزةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلمُؤمِنیِنَ.(6) و عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است؛

باید کوشید تا این شرف و عزت، با جان و دل محافظت شود. متأسفانه کسانی که به اسم سیاستمدار و نظریه پرداز، در این کشور پیشنهاد تسلیم شدن در برابر آمریکا را مطرح می کنند، درصددند تا این عزت را فدای هوس های پوچ خود برای به دست آوردن ریاست های دنیایی کنند؛ ولی اگر ملت مسلمان و انقلابی ما به نیّت های شوم و مقاصد پلید آنان آگاه شوند، هرگز مجال چنین جنایت هایی را به آنان نخواهند داد.

6. تکلیفی سنگین در برابر نعمتی بزرگ

خداوند متعال، در برابر اعطای هر نعمتی، تکلیفی متناسب با آن برای بندگان مقرّر فرموده است. براساس بینش الاهی، سراسر عالم هستی، میدان انجام تکلیف و گذراندن آزمون های الاهی است:

الذِی خَلَقَ المَوتَ وَالحَیَاةَ لِیَبلُوَکُم ایُکُم احسَنُ عَمَلًا.(7) همو که مرگ و زندگی را پدید آورد تا شما را بیازماید که کدامتان نیکوکارترید.

نعمت هایی که خداوند در این جهان به بندگان عطا می کند، وسیله ای برای آزمایش آنان است. هر اندازه که نعمت بیشتری در اختیار انسان قرار گیرد، ابزارهای آزمایش نیز افزایش می یابد و تکلیف سنگین تری متوجه او می شود؛ البته خود آن آزمایش و تکلیف نیز نعمت دیگری به شمار می رود که زمین? تکامل انسان را فراهم می سازد. در صورتی که آزمایش و تکلیفی در کار نبود، هرگز انسان نمی توانست به سعادت ابدی دست یابد؛ زیرا پاداش آخرتی و ابدی، نتیجه تلاش هایی است که به صورت تکلیف و موفقیت در آزمایش انجام می گیرد.

ملت بزرگوار ایران که در این دوران، از بزرگ ترین نعمت های الاهی بهره مند شده است، بزرگ ترین تکلیف تاریخ را هم بر دوش دارد. مطالعه اختیار هیچ پیامبر، امام و مصلحی قرار نگرفته است. با توجه به این هر چند پیروزی انقلاب اسلامی، در حکم پیروزی اسلام است و تکلیف متوجه سایر مسلمانان نیز می شود، آشکار است که ایرانیان، تکلیف ویژه ای در این مورد دارند؛ زیرا نقطه ای که نور، مستقیم بر آن می تابد، با نقطه ای که غیر مستقیم، در معرض آن است، تفاوت بسیاری دارد. نور انقلاب، به جامعه ایران مستقیم تابید و دیگران نیز غیر مستقیم از آن بهره بردند.

همان گونه که تکلیف مردم ایران، در برابر پیروزی انقلاب اسلامی، با سایر مسلمانان متفاوت است، تکلیف قشرهای گوناگون جامعه ایران نیز با یکدیگر تفاوت دارد؛ به طور نمونه، اگر عنصر فرهنگ، اساسی ترین عنصر اسلام تلقی شود، بزرگ ترین بُعد پیروزی این انقلاب نیز بُعد فرهنگی آن خواهد بود؛ از این رو، استفاده کنندگان اصلی این نعمت نیز در درجه اوّل، قشرهای فرهنگی جامعه خواهند بود که مصداق عینی آن ها، حوزه ها و دانشگاه ها هستند؛ بنابراین، وظیفه آنان، از قشرهای دیگر جامعه بسیار سنگین تر است. البتّه خداوند متعال، انتظار ندارد به سبب اعطای نعمت ها، بهره ای به او برسد. در دعای عرف? امام حسین علیهم السلام این حقیقت به بهترین وجه بیان شده است:

الهی تَقَدَسَ رِضَاکَ أن یَکُونَ لَهُ عِلةٌ مِنکَ فَکَیفَ یَکُونُ لَهُ عِلةٌ مِنَی. خداوندا! خشنودی تو منزّه تر از آن است که از طرف تو نقصی بر آن وارد شود. پس چگونه از طرف من تواند یافت؟

خداوند با مشخّص کردن تکالیفی برای انسان ها، زمینه ای برای گسترش رحمت خود فراهم ساخته است. انقلاب اسلامی زمینه ای را فراهم آورد تا در آن، به دست ملت ایران، انسان های دیگر به رحمت های معنوی الاهی دست یابند؛ زیرا نور و رحمت اسلام، به ملت و نژاد خاصی اختصاصی ندارد و این نور که از ذات اقدس الاهی تابیده، برای بهره گرفتن تمام انسان ها در طول تاریخ است و هر انسانی حق بهره برداری از این نور را دارد؛ امّا این حق برای تمام انسان ها تحقق نمی یابدو طاغوتیان، مانع رسیدن این نعمت به تمام انسان ها می شوند. مبارزه با طاغوت، برای این است که راه رسیدن به این نعمت و نور الاهی فراهم آید و وموانع، از سر راه انسان ها برداشته شود؛ امّا افزون بر رفع موانع، باید به تقویت مقتضی نیز اندیشید و این نور الاهی را به تمام جهان رساند. به عبارت دیگر، کسانی که این نور را مستقیم دریافت کرده اند، امانتی را نزد خود دارند که باید به سایرین برسانند:

إن اللهَ یَامُرُکُم ان تُؤدُوا الأمَانَاتِ إاَی اهلِهَا(8). خدا به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبان آن ها رد کنید.

امروزه، روی این کره خاکی، هر انسانی در هر گوشه ای از این جهان و از هر نژاد، ملیت، مذهب و فرهنگی، حق استفاده از نور اسلام را دارد و ما امانتداری هستیم که باید این امانت را به دست صاحبان حق برسانیم. این مسؤولیت بیشتر بر عهده کسانی است که بهره بیشتری از این نور دارند؛ هر چند این امر از دیگران سلب مسؤولیت نمی کند.

برای ادای دَینی که در برابر این نعمت عظیم به گردن ما آمده است، باید عطش مردم سرتاسر جهان را برای شناختن حقیقت، مورد توجه قرار داده تلاش هایی را برای تحقق این امر انجام دهیم. برخی از راهبه ها حاضرند تا در عمل، هرگونه سختی را تحمل کنند تا افکار مسیحیت را در فقیرنشین، امکان خدمت به مردم را فراهم می کنند و از این طریق، آنان را به سمت مسیحیت سوق می دهند؛ البّته اینان، فهنگ غنی، اصول قابل دفاع عقلانی و معنویت واقعی هم ندارند؛ بلکه فقط فطرتشان به آن ها حکم می کند که از زندگی خوش اروپایی دست کشیده، راهی بیابان های گرم و سرزمین های آلوده آفریقا شوند و به مسؤولیت خود جامه عمل بپوشانند. در مقایسه فرهنگ اسلام با فهنگ مسیحیت، تردیدی وجود نارد که هیچ گونه نسبتی میان محتوای قرآن کریم با انجیل و نیز محتوای علوم اهل بیت علیهم السلام که به دست ما رسیده است با آنچه اربابان کلیساها بیان می کنند، وجود ندارد و آنان هرگز منابع غنی اسلامی را ندارند، در عین حال، به پاس نعمتی که خداوند به آن ها داده، چنین فداکاری می کنند؛ امّا برخی از مسلمانان، در برابر نعمت عظیمی که خداوند به آنان عطا فرموده است، نه تنها به این فداکاری ها دست نمی زنند، بلکه حتی حاضر نیستند در خانه خود نیز به معرفی اسلام بپردازند.

باید توجه داشت که تبلیغ از دین مبین اسلام، فقط وظیفه روحانیان نیست؛ بلکه هر کس اسلام را بشناسد و بهره ای از آن ببَرَد، تکلیف برگردن او نیز خواهد آمد. چه بسا کشورهایی که مردم آن ها توسط کسانی که برای تجارت به آن جا رفته بودند، به دین مبین اسلام مشرّف شدند. کشور اندونزی و تایلند دو نمونه از این کشورها هستند که تاجران مسلمان، دین اسلام را به آن ها معرّفی و عرضه کردند و زمینه اسلام آوردن بسیاری را فراهم ساختند. گرچه این تاجران برای تجارت به این کشورها سفر کرده بودند، مردم این کشورها با مشاهده رفتار و سلوک مسلمانان تاجر، شیفیه اسلام شدند. این تاجران که با مسائل اسلامی آشنا بودند، با فراهم شدن زمینه تبلیغ، دین اسلام را به مردم این کشورها معرّفی کردند؛ به گونه ای که هم اکنون میلیون ها مسلمان در این کشورها وجود دارد و کشور اندونزی بزرگترین کشور اسلامی به شمار می رود.

در برابر انقلاب اسلامی نیز این تکلیف بر دوش کسانی است که بهره ای از آن برده اند. اینان موظفند با رفتار و گفتار مناسب، بدبینی های پدید آمده ضدّ نظام را که دشمن ایجاد کرده است، از بین ببرند؛ بنابراین، تمام مردم ایران باید در برابر انقلاب احساس مسؤولیت کنند و توجه داشته باشند که گذران این زندگی آرام و عادی، یگانه وظیفه آنان نیست. باید در ذهن داشت که در صورت فراهم بودن زمینه برای هدایت حتی یک نفر، مسؤولیت بر گردن افرادی که توان آن را داشته باشند خواهد آمد و نیز همگان موظفند به گونه ای عمل کنند که بدبینی ها به انقلاب و اسلام کاهش یابد. در صورت کوتاهی در این مسؤولیت، باید خود را برای پاسخگویی در پیشگاه الاهی آماده ساخت و به این نکته توجه داشت که در آن صورت، دیگر تضمینی برای بقای عزت و نیز استمرار نعمت های خداوند وجود نخواهد داشت. خداوند با هیچ کس نسبت خویشاوندی ندارد و در اجرای سنت های خویش انعطاف پذیر است؛ به طوری که حتی به پیامبر خود هشدار می دهد که اگر به خدا نسبتی ناروا دهد، رگ حیات او را قطع خواهد کرد:

وَلَو تَقَوَّلَ بَعضَ الاقَاوِیلِ، لَاخَذنا مِنهُ بِالیمینِ، ثُمَّ لَقَطَعنَا مِنهُ الوَتینَ.(9) و اگر[او] پاره ای گفته ها بر ما بسته بود، دست راستش را سخت می گرفتیم؛ سپس رگ قلبش را پاره می کردیم.

پی نوشت:

1- نور(24)، 55.
2- ضحی(93)، 11.
3- سبأ(34)، 13.
4- ابراهیم(14)، 7.
5- یوسف(12)،110.
6- منافقون(63)،8.
7- ملک(67)،2.
8- نساء(4)،58.
9- حاقه(69)،44-46.
......................................................................................................................
منبع : انقلاب اسلامی جهشی در تحولات سیاسی تاریخ، ناشر : مرکز انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

 

  نظرات ()
مطالب اخیر درخواست اوباما از ایران برای تحویل هواپیمای جاسوسی مضحک و خنده‌دار است ابراز ناخرسندی آیت‌الله سیستانی از انتساب کذب وصیت‌نامه به ایشان آفتاب امپراتوری انگلیس دهه‌ها پیش غروب کرده است/ پایان دوران طلایی آمریکایی‌ها حسن عباسی در همایش "من کلاهبردارم؛ پس هستم": حلقه ارتباط سران فتنه با پسر شاه معدوم کیست جهان به زودی شاهد امواج عظیم‌تر قیام مستضعفان آمریکا و اروپا خواهد بود گزارش تصویری فارس از حمله صهیونیست‌ها به مراسم تشییع شهید فلسطینی جک کین و مارک گرشت سردار سلیمانی را تهدید به ترور کرده اند حمله نیروهای عربستانی به جوانان بحرینی معترض در منامه اوباما: از ایران می خواهیم که هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را پس دهد
کلمات کلیدی وبلاگ 9 دی (۱) rq-170 (۳) آریوبرزن (۱) آزادی (۳) آزادی‌ و تسامح‌ (۱) آژانس (٢) آسیب شناسی (۱) آفریقا (۱) آمانو (۳) آمریکا (٤٤) آمریکایی (۱) آموزش زبان انگلیسی (۱) آیت الله سیستانی (۱) ابعاد (۱) اتحادیه عرب (۱) اجتماعی (۱) احمد متوسلیان (۱) اخبار ایران و جهان (۸) ارتش (۱) اروپا (۱) استاد مطهری (۱) استاد مطهری‌ (۱) استقلال (۱) استکبار (۱) استکبار ستیزی (۱) اسرائیل (٥) اسطوره‌های مقاومت (۱) اسلام (٤) اسلام‌هراسی (۱) اسلام ستیزی (۱) اسلام هراسی (۱) اسناد (۱) اسناد ایران (۱) اسناد سفارتخانه (۱) اصفهان (۱) اطلاع رسانی ملی (۱) اعتصاب (۱) اعراب (۱) افراد نفوذی (۱) افغانستان (٢) اقتصادی (۱) اقدام نامتقارن (۱) اقدامات (۱) الجزایر (۱) امام خامنه ای (۳) امپراتوری امریکا (۱) امپراطوری (۱) امپریالیسم (۱) امریکا (۱) امنیت ملی (۱) اندیشه (۱) اندیشه مطهر (۱) اندیشکده هوور (۱) انرژی هسته ای (٤) انژی اتمی (۱) انقلاب (۱) انقلاب اسلامی (۳) انقلاب اسلامی ایران (٢۳) انگلیس (٤) اهالی سیما (۱) اهداف (۱) اوباما (۱) اولویت اول (۱) اومانیسم‌ (۱) اکوادور (۱) ایدئولوژی (۱) ایران (٤۳) ایران هراسی (٢) ایرانه (۱) اینترنت (٢) بازی (۱) بازی‌های رایانه‌ای (۱) بانک (۱) بتل فیلد 3 (۱) بحران (۱) بحرین (٢) براندازی (٢) برنامه‌های نمایشی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) بریتانیا (۱) بسیج (٦) بسیج مستضعفین (۱) بورس (۱) بولدوزور (۱) بیانیه (۱) بیداری اسلامی (۳) بین الملل (٢) بین المللی (۱) پارلمانی (۱) پرپولیس (۱) پشت پرده (۱) پلیس (٢) پهپادهای اطلاعات (۱) پیروزی (۱) تبلیغات (۱) تجاوز (۱) تجزیه (۱) تحجر (۱) ترجمه و شرح خطبه فدک حضرت زهرا (س) (۱) ترس (۱) ترور (۳) تروریست (٢) تروریستی (۱) تروریسم (٤) تسلیحات (۱) تهاجم (۱) تهدید (۳) تهدید نرم (٥) تهدید نظامی (٢) تهران (۱) تونس (۱) تویتر (۱) جامعة‌ مدنی (۱) جامعة‌ مدنی‌ شرعی، (۱) جامعه اسلامی (۱) جامعه اسلامی‌ (۱) جامعه مدنی (۱) جریان رحمانی (۱) جریان شناسی (۱) جنایات (۱) جنایتکار (۱) جنسی (۱) جنگ (۱) جنگ نرم (۱۸) جنگ نرم، (۱) جهاد نرم (۱) جهان (۱) جهان اسلام (٢) جوانان (۱) جوزف نای (۱) چین (۱) حاصلخیز (۱) حسن رحیم‌پور (۱) حسن عباسی (٢) حسینیه امام خمینی (ره) (۱) حضرت زینب(س)؛ انقلابی پاسدار ارزشها (۱) حفظ (۱) حمله (٢) حمله‌ فرهنگی (۱) حمله به ایران (۱) حمله نظامی (٢) حکومت نرم (۱) خانواده (۱) خاورمیانه (۱) داخلی فتنه (۱) دانشجویان (٢) دانشمندان عراقی (۱) دفاع مقدس (۱) دموکراسی (٢) دموکراسی‌ (۱) دولت (۱) دکترین (۱) دیپلماسی عمومی (۱) دیدگاه امام خمینی (ره) (۱) دین ستیزی (۱) دینی (۱) رابطه (٢) رایانه ای (۱) ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی (۱) رجعت (۱) رحیم‌پور ازغدی (۱) رژیم صهیونیستی (٤) رسانه (۱) رسانه‌های اجتماعی (۱) رمان (۱) رهبر معظم انقلاب (۱) رهبر معظم انقلاب اسلامی (۱) رهبری (۱) روسیه (۱) ریاستی (۱) زن (٢) ساختار سیاسی (۱) سازمان‌‌های امنیتی‌ (۱) سایبر (۱) سپاه (۱) سپاه قدس (۳) ستاد مشترک ارتش (۱) سردار بصیر سپاه امام علی(ع)، الگویی برای سرداران س (۱) سردار جوانی (۱) سرمایه‌داری‌ سکولار (۱) سریال و فیلم (۱) سلطانیه (۱) سنجش (۱) سوریه (۱) سیا (٢) سیاست خارجی آمریکا (۱) سیاسی (٩) سید حسن نصرالله (۱) سیزده آبان (۱) سیزدهم آبان ماه (۱) سیستانی (۱) سینما گران (۱) شاخص‌های امام(ره) (۱) شاه معدوم (۱) شبکه‌های جاسوسی (۱) شجریان (۱) شخصیت‌سازی (۱) شخصیت‌سوزی (۱) شناسایی (۱) شهرداری یاسوج (۱) شورای حکام (٤) شورای هماهنگی (۱) شکست (٢) شیطانی (۱) صبر هوشمندانه (۱) صدا و سیما (۱) صداقت (۱) صدای آمریکا (۱) صفارهرندی: فتنه سال 88 جریانی شیطانی علیه جریان رح (۱) صهیونیزم (۱) صهیونیست (٢) صهیونیست‌ها (۱) صهیونیسم (٢) ضد‌ اصلاحات‌ (۱) ضد فرهنگی (۱) ضدایرانی (۱) طلحه و زبیر (۱) طومار (٢) ظلم (۱) عباسی (۱) عدالت (۱) عراق (۳) عرب (۱) عربستان (۱) عرفان (۱) عرفان انحرافی (۱) علامه فضل‌الله (۱) عملیات روانی (٧) عملیات روانی، (۱) غرب (٢) غزنین (۱) فتنه (٤) فراخوان مقاله (۱) فرانسه (۱) فرقه (۱) فرماند‌هان (۱) فرمانده سپاه (۱) فرماندهان سپاه (۱) فرهنگ و ارزش های آمریکایی (۱) فرهنگی اجتماعی (۱٥) فروپاشی (۱) فروپاشی شوروی (۱) فضای مجازی (٢) فلسطیین (۱) فیس بوک (۱) فیلم (۱) فیلم‌نامه‌نویس (۱) قاسم سلیمانی (٢) قدرت نرم (۱) قرآن (۱) قرائتهای گوناگون (۱) قطعنامه (٢) قهر (۱) قوه قضائیه (۱) گزارش (۱) گورباچف (۱) لبنان (۱) لیبرال (۱) لیبرالیسم (۱) لیبی (٢) ماهواره‌ای (۱) ماهواره ای (۱) مبارزه با استکبار (۱) مبانی (۱) مبانی‌ فلسفی‌ (۱) محاکمه و محکوم (۱) مذاکره (٤) مرجع (۱) مسابقه (۱) مسلمان (٢) مشت (۱) معنویت اسلامی (۱) معنویت گرایی (۱) مقالات (۸) مقام معظم رهبری (٥) مقاومت (۱) ملی گرایی (٢) مناره (۱) ناتوی فرهنگی (٢) نتانیاهو (۱) نظام اسلامی (٢) نظام جمهوری اسلامی ایران (۱) نظامی (۳) نقدی‌ (۱) نیروی هوایی (۱) هراس (۱) هسته ای (٦) هستی‌شناختی (۱) هنرمندان (٢) هواپیما (٦) واجبات (۱) واشنگتن (٢) وال‌استریت (۱) وال استریت (٢) وال اسریت (۱) والت‌دیزنی (۱) وبلاگ نویسی (۱) وحدت (۱) وصیت نامه (۱) ولایت مطلقه فقیه (۱) ولایتی (۱) کابالیسم (۱) کشته (۱) کنترل (۱) یاسوج (۱)
دوستان من قران فتیان تبیان بدایه گو جنگ نرم آفتاب جنوب ایثار فارسان آینده پژوهی بسیج اساتید ياران خراساني عمليات رواني رامين چرومي اندیشکده یقیین جهادگران مجازی دانلود آنتي ويروس بررسي استراتژيك شهيد حسين خنداني وبلاگ شخصي قائم زاده دبيرخانه ي دائمي جنگ نرم استان كهگيلويه و بويراحمد انجمن وبلاگ نویسان جوان وزارت علوم تحقیقات و فناوری شلچه پلي به سوي آسمان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج مركز تحقيقلت مجمع تشخيص نظام سایت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد موسسه ی آینده پژوهی نقش اندیشه دست توانای معلمفچشم انداز آینده ی ما دانشگاه پيام نور استان كهگيلويه و بويراحمد مركز پژوهش هاي علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه اداره ي كل آموزش و پرورش استان كهگيلويه و بويراحمد دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویراحمد سايت مردم استان كهگيلويه و بويراحمد مركز مطالعات راهبردي انقلاب اسلامي سپاه فتح استان کهگیلویه و وبویراحمد برنامه ریزی استراتژیک و‌آینده پژوهی اشراف اطلاعاتي بصيرت استراتژيك شهداي شهرستان گچساران اندیشکده ی روابط بین الملل حضرت بي بي حكيمه (س) حضرت بي بي حكيمه (س) مركز مطالعات استراتژيك آريا سازمان بسیج مشتضعفین شهيد خدامراد شرافتي دفتر امام خامنه ای شهداي گچساران دانشگاه یاسوج خبرگزاري فارس ياسوج دات كام رامين چرومي عمليات رواني اندیشه مطهر رهبران شيعه افسران جوان میثاق یاران جنگ نرم جهان نيوز بی ترمز سایه گرداب اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من