حسن   پورامیرآباد
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسن پورامیرآباد
آرشیو وبلاگ
      مرکز مطالعات و اطلاعات فرهنگ استراتژیک (فرهنگی، اجتماعی و سیاسی)
ضعف فرهنگ استفاده از ابزار الکترونیک در ایران نویسنده: حسن پورامیرآباد - ۱۳۸۸/۳/٢۸

بزار الکترونیک نیز مثل بسیاری از فناوری های دیگر نیاز به فرهنگ استفاده مناسب دارد. امروز ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به ٣٨درصد رسیده و این بدان معناست که ٢٨میلیون نفر از مردم ایران دارای تلفن همراه هستند.ضریب نفوذ اینترنت نیز ٢۵درصد معادل ١٨میلیون نفر است اما آیا مردم به درستی از این ابزارها استفاده می کنند؟


اینترنت در ایران

حمید ضیایی پرور

ابزار الکترونیک نیز مثل بسیاری از فناوری های دیگر نیاز به فرهنگ استفاده مناسب دارد. امروز ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به ٣٨درصد رسیده و این بدان معناست که ٢٨میلیون نفر از مردم ایران دارای تلفن همراه هستند.ضریب نفوذ اینترنت نیز ٢۵درصد معادل ١٨میلیون نفر است اما آیا مردم به درستی از این ابزارها استفاده می کنند؟

آیا کاربرد تلفن همراه فقط مکالمه است؟ کیفیت استفاده مردم از اینترنت و شبکه های الکترونیک چگونه است و از همه مهم تر آیا از میلیون ها دستگاه رایانه که در ادارات دولتی ما وجود دارد، به طور کامل و مناسب استفاده می شود؟

استاندار سمنان که ظاهرا دل پردردی دارد، در کارگروه فناوری اطلاعات این استان گفته است: بدترین نوع استفاده از سامانه های رایانه ای بین کارکنان دستگاه های اجرایی است.

به همین دلیل وی با تاکید بر ایجاد فرهنگ استفاده از سامانه های رایانه ای در دستگاه های اجرایی، خواستار تدوین «سند راهبردی فناوری اطلاعات» در این استان شده است.

واقعیت این است که وجود رایانه در ادارات یا در دسترس مردم و آمار ضریب نفوذ رایانه و اینترنت در هر کشوری، زمانی شکل عینی می یابد که دولت از این فناوری ها برای ارائه خدمات به مردم استفاده و کاربران نیز از کاربردهای مختلف فناوری اطلاعات مانند تجارت الکترونیکی، دولت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، بانک داری الکترونیکی، خدمات شهرهای الکترونیکی و دیگر کاربردهای فناوری اطلاعات استفاده کنند؛ در غیر این صورت این ابزارها خود به مشکل مضاعفی در دستگاه های اداری ما تبدیل خواهد شد.

اهمیت توجه به موضوع فرهنگ سازی به قدری است که سال گذشته در زیر مجموعه شورای عالی فناوری اطلاعات، کارگروهی به نام فرهنگ سازی و اطلاع رسانی تشکیل شد اما متاسفانه این کارگروه بعدها عملا منحل شد و به فعالیت ادامه نداد.

فرهنگ در همه حوزه ها مظلوم واقع می شود، فناوری اطلاعات هم جزو آن.

 

توسعه IT در ایران؛ از طرح تکفا تا سند راهبردی، همه چیز تنها روی کاغذ

اینترنت در ایران

حمید ضیایی پرور

در حالی که همه گزارش ها، اخبار و تحولات مرتبط با عرصه فناوری اطلاعات در ایران حاکی از رکود شدید و بی سابقه در این زمینه است، انتشار خبری درباره تصویب سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات کشور در هیئت دولت می تواند بارقه های امید را در دل دست اندرکاران صنعت آی تی ایران زنده کند. اگر چه به گفته بسیاری از متخصصان، مشکل اصلی کشور ما این است که به جای کار و عمل، همواره در حال تدوین سند هستیم و در حالی که کشورهای مختلف سال هاست به مراحل اجرایی طرح هایی مانند دولت الکترونیک وارد شده اند ما هنوز اندر خم مفاهیم، تعاریف و اسناد و بحث های تئوریک در این باب گرفتاریم. آن ها می گویند چرا طرح تکفا(توسعه کاربرد فناوری اطلاعات در ایران) که با آن همه زحمت تهیه و تدوین شده بود، ادامه نیافت؟ آیا مشکل اصلی کشورما در عرصه فناوری اطلاعات، سند راهبردی است؟ چه تضمینی وجود دارد که دولت ها به سندهای مصوب پیشین خود پایبند باشند؟در گزارش امروز به بررسی سوابق و جزئیات اسناد مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات در ایران و از جمله سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات پرداخته ایم.

 

خبرکوتاه

دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات از تصویب سند راهبردی IT (سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران) در هیئت دولت خبر داد. عبدالمجید ریاضی گفت: این سند روز پنجم دی ماه با حضور رئیس جمهور در هیئت دولت تصویب شد. وی افزود: روی این سند، کارگروه علمی وتخصصی به مدت هزار و ٢٠٠ساعت کار انجام داده، همچنین بیش از ٢١ هزار نفر ساعت کار کارشناسی روی آن انجام شده است. به گفته وی، در این سند ماموریت های حوزه های راهبردی فناوری اطلاعات، اهداف بنیادین، راهکارهای طی کردن راهبردها در هرحوزه، اهداف کمی و شاخص ها آورده شده است.البته آقای مهندس ریاضی عادت دارد که درباره موضوعات مهم به صورت قطره چکانی اطلاع رسانی کند. چنانچه هنوز هم هیچ کارشناس یا حتی نماینده مجلسی به منظور او از طرح پرسرو صدای اینترنت ملی پی نبرده است. لذا امیدواریم ایشان در آینده نزدیک با برگزاری یک نشست مطبوعاتی این مسئله را توضیح دهند.

 

شاخص های جهانی

براساس گزارشی از برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP)،۴رویکرد عمده برای راهبرد ملی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای در حال توسعه دیده شده که عبارت است از:١ -توسعه فناوری اطلاعات به عنوان یک بخش تولیدی (صنعتی) با هدف صادرات به بازار فناوری اطلاعات، مانند مدل هند.٢ -توسعه فناوری اطلاعات به عنوان یک بخش تولیدی (صنعتی) با هدف ارتقای ظرفیت ملی و ایجاد بازار داخلی، مانند مدل برزیل.٣ -توسعه فناوری اطلاعات به عنوان عامل توسعه اقتصادی و اجتماعی(کاربردی) با هدف پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی، مانند مدل آفریقای جنوبی.۴ -توسعه فناوری اطلاعات به عنوان عامل توسعه اقتصادی و اجتماعی(کاربردی) باهدف تقویت موقعیت در اقتصاد جهانی، مانند مدل مالزی.

 

جزئیات سند

گزارش خبرنگار خراسان حاکی است: سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات که زیر سند برنامه چهارم است، با کمک مشاور تهیه شده است و در آن شاخص های مختلف بخشی و فرابخشی وجود دارد. این سند ۴ کاربرد الکترونیکی اصلی شامل دولت الکترونیکی،سلامت الکترونیکی، فراگیری الکترونیکی وتجارت الکترونیکی را اولویت داده است.

 

اسناد قبلی

از سال ١٣٧٨ تلاش های بسیاری برای تدوین یک نظام جامع فناوری اطلاعات با هدف ایجاد یک سند مبنا و پایه در سطح فرابخشی و ملی که دیگر راهبردها و برنامه های توسعه در زمینه ICT از آن منشعب شود با هدف ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف، انجام شد تا به واسطه آن تعاریف مشخص ویکسانی از بخش های مختلف فناوری اطلاعات وارتباطات به دست آید وجایگاه IT در کل نظام های کشور مشخص شود. تعیین سیاست های استراتژیک و برنامه های عملیاتی فناوری اطلاعات برای برنامه سوم توسعه توسط شورای عالی انفورماتیک در سال٧٨ اولین تلاش به منظور تدوین راهبردهای کلان توسعه IT کشور محسوب می شود. شورای عالی اطلاع رسانی دومین نهادی بود که با تدوین سند توسعه کاربری فناوری اطلاعات (تکفا) در سال ٨١ سعی در تعیین راهبردهای کلان توسعه IT کشور داشت اما به اعتقاد برخی کارشناسان، از آن جایی که این سند به طور کامل براساس مدل برگرفته از کشور مالزی تدوین شده بود، نتوانست به اهداف مورد نظرخود دست یابد.در همین سال مرکز تحقیقات مخابرات ایران نیز اقدام به تهیه سند راهبرد توسعه ICT ایران کرد. این سند با هدف آشنایی با عملکرد ICT ملی ونهادینه شدن پروژه های ICT ملی در سال ٨٢ و با مدنظر قرار دادن «سیاست های کلی شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری»، «برنامه سوم توسعه»، «راهبردهای شورای عالی اطلاع رسانی» و «مصوبه نهم تیرماه سال ٨١دولت مبنی بر نحوه اجرای فعالیت های مشخص به منظور توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور» در ٧فصل تدوین شد.سند تهیه شده مرکز تحقیقات در فصل اول به تجربه های جهانی در عرصه ICT پرداخته و رویکردهای دیگر کشورها به ICT ونتایج به دست آمده در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است.بعد از مرکز تحقیقات نوبت به نهاد ریاست جمهوری رسید تا با گردآوری سند امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور (افتا) برای تدوین راهبردهای کلان توسعه فناوری اطلاعات کشورتلاش کند، به همین دلیل یک کارگروه از شورای عالی فناوری اطلاعات برای پی گیری فعالیت های افتا تشکیل شد.

 

بیانیه دفتر همکاری های ریاست جمهوری

سال ٨۴ را می توان سال تلاش برای تدوین راهبردهای کلان توسعه ITدر کشور دانست که از آن جمله می توان به گردآوری نظام ملی فناوری اطلاعات توسط وزارت ارتباطات، بیانیه راهبرد ملی توسعه ICT کشورتوسط دفتر همکاری های فناوری ریاست جمهوری وتهیه چارچوب نظام جامع فناوری اطلاعات توسط شورای عالی فناوری اطلاعات اشاره کرد.

 

نظام جامع فناوری اطلاعات

در نظام نامه ٨٠صفحه ای که مرکز تحقیقات مخابرات ارائه کرده است، افزایش شکاف دیجیتالی، آسیب پذیری امنیت ملی، آسیب پذیری اطلاعات شخصی و خصوصی و چالش های فرهنگی و مذهبی به عنوان برخی از چالش های پیش روی توسعه ICT کشور معرفی شده است.علاوه بر این موانع، مشکلات روانی واجتماعی ناشی از کاهش ارتباطات رودرروی انسان ها و نبود استانداردهای ملی-محلی درزمینه های مختلف فناوری اطلاعات نیز به عنوان دیگر چالش ها در این زمینه مطرح شده است. همچنین در این نظام نامه از «امضای الکترونیکی»، «معاملات و تراکنش های رسمی الکترونیکی»، «پول ومبادلات مالی الکترونیکی» وهمچنین حقوق فردی و حریم خصوصی به عنوان قوانین ضروری این حوزه یاد شده است. حقوق مالکیت معنوی، جرایم الکترونیکی، آزادی رسانه های الکترونیکی و محتوا و قانون دولت الکترونیکی نیز از دیگر کمبودهای قانونی مورد نیاز در این زمینه است که در نظام جامع فناوری اطلاعات کشور به آن اشاره شده است.

 

چارچوب جدید نظام جامع فناوری اطلاعات

در اولین جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات در دولت جدید که در روزهای پایانی سال ٨۴ برگزار شد، چارچوب نظام ملی فناوری اطلاعات بار دیگر بررسی شد و بخشی از آن با لحاظ کردن مواردی از قبیل در نظر گرفتن کاربردهای تخصصی و امنیت اطلاعات و آسیب شناسی فناوری اطلاعات در نظام جامع و همچنین حداکثر استفاده از سوابق، کارهای انجام شده و تجربه متخصصان در تهیه نظام جامع به تصویب رسید. سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات که اکنون به تصویب هیئت دولت رسیده در واقع طرح کامل شده همان پروژه مطالعاتی است.بررسی های خبرنگار خراسان حاکی است چارچوب کلی این سند شامل بخش های «توصیف کلی ویژگی های توسعه ICT»، «رویکرد کشور در توسعه فناوری اطلاعات»، «چشم انداز توسعه فناوری اطلاعات کشور» و «ساختار کلان IT کشور» است.رویکرد ملی توسعه IT مطرح شده در این سند قرار است موجب افزایش «کیفیت زندگی مردم»، «کاهش مشکلات و ضعف ها در بخش های مختلف وبهبود اداره کشور»، «نوآوری، توسعه دانش و ایجاد مشاغل گسترده» و «ارتقای جایگاه منطقه ای و بین المللی کشور» شود.

 

جمع بندی نهایی

آنچه مسلم است این که ما در زمینه آی تی کمبود سند نداریم؛در واقع ما با کمبود عمل و اجرا مواجه هستیم.تدوین وتصویب سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات اگرچه اقدامی لازم و مفید ارزیابی می شود اما تا زمانی که مردم نتوانند از طریق اینترنت و شبکه های اطلاعاتی به تبادل مالی و تجارت بپردازند،به اینترنت پرسرعت دسترسی نداشته باشند، فیلترینگ نابسامان آن ها را از دسترسی به وب سایت های علمی، آموزشی، خبری و سیاسی محروم کند و نتوانند هیچ خدمت دولتی را از طریق اینترنت دریافت کنند، مادامی که وب سایت های دولتی ایران، فاقد پایین ترین استانداردهای فنی باشد، تا زمانی که فناوری های اطلاعاتی اساس امور و خدمات و فعالیت ها را تشکیل ندهد و دولت الکترونیک به طور کامل مستقر نشود، چنین سندهایی فقط به درد تفاخر و تکمیل شدن مجموعه اسناد راهبردی دیگرمان خواهد خورد و به متن زندگی مردم وارد نخواهدشد. امیدواریم سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات،آی تی را به متن زندگی اجتماعی وارد کند و مانند دیگر اسناد به بایگانی اذهان سپرده نشود.

 

اعتیاد به اینترنت در ایران و جهان و راه های درمان آن

اینترنت در ایران

حمید ضیایی پرور

در اسفند ماه گذشته در حاشیه اجلاس حکمت که توسط سازمان ملی جوانان در تهران برگزار شده بود و من هم یکی از سخنرانان اجلاس بودم ، بحثی بین من و یک روحانی در باره پیامدهای منفی اینترنت در ایران در گرفت . صحبت از این بود که اینترنت در کنار دستاوردهای علمی ؛ آموزشیو پژوهشی که برای ایرانیان داشته است پیامدهای منفی و مضرات متعددی نیز برای جوانان در پی داشته است . یکی از این پیامدها موضوع اعتیاد اینترنتی است . هر چند وقتی در ایران هنوز سرعت اینترنت به زحمت به 56 کیلو بین در ثانیه می رسد و اینترنت پر سرعت ایرانی هم عبارت است از پهنای باند 128 کیلو بین در ثانیه ! اما با این وجود باز هم کسانی هستند که به همین اینترنت دایل آپ نیز معتادند و نمی توانند خود را از آن جدا کنند . البته اعتیاد به اینترنت پر سرعت نیز مقوله جداگانه با ویژگی های جداگانه است

 

در گزارش امروز به بررسی ابعاد مختلف اعتیاد اینترنتی در ایران و جهان پرداخته و در باره راه های درمان آن ه مصحبت کرده ایم

هشت بیماری اینترنتی از نگاه نیوساینتیست

بعد از ده - پانزده سال مطالعه روانشناسان بر روی عواقب استفاده زیاد از اینترنت، مثلا درباره موضوعاتی مثل اعتیاد اینترنتی، حالا هفته نامه نیوساینتیست نتیجه کار پژوهشگران در رشته های مختلف روانشناسی را تحت عنوان "هشت بیماری اینترنتی" منتشر کرده است :

عنوان اولین بیماری جستجوی خود است این بیماری برخی از مردم و احتمالا، بسیاری از جماعت روشنفکر و روزنامه نگار را شامل می شود. ظاهرا مبتلایان به این بیماری دائم در اینترنت دنبال اسم خودشان می گردند. اینکه چند نفر و از کجا به وبلاگ یا سایتشان لینک داده اند برای آنها بسیار مهم است و مدام کنتور سایتشان را چک می کنند و احتمالا از کمبود یا افزایش بازدیدکنندگان دچار استرس می شوند. خود افشاگری وبلاگی مساله دیگری است که محققان آن را یک بیماری خوانده اند. گروهی از مردم رازها و اسراری را که معمولا شخصی و خصوصی قلمداد می شود روی وبلاگ هایشان افشا می کنند که دامنه اش از عکس های خصوصی گرفته تا روابط خصوصی امتداد دارد.

اینترنت گردی از همه جا، گوگل بازی مفرط، اعتیاد به ویکی پدیا، آشغال جمع کنی اینترنتی، دلبستگی به آلبوم عکس افراد ناشناس و خود بیمار پنداری اینترنتی، نام بقیه بیماری های اینترنتی است که ممکن است نصیب وبگردهای حرفه ای شود.

نشانه های اعتیاد اینترنتی

یک شهروند تهرانی می گوید : من هر وقت دارویی می خرم حتما قبل از مصرف تو سایتها دنبال توضیح دارو، عوارض جانبی اون، تداخلش با داروهای دیگه. را search می کنم. حتی وقتی یک وسیله الکترونیک می خرم حتما به سایت سازنده اش مراجعه می کنم تا درباره آن اطلاعات کاملی داشته باشم. هر وقت اسم یک بازیگر، یک فیلم، یک وسیله، یک کتاب، یک نویسنده، هرچی می شنوم سریع تو notepad موبایلم یاداشت می کنم تا بعدا search شون کنم. لپ تاپ ام هم پر چیزهایی هستش که بیخودی download یا save کردم.آن قدر توی مغزم اطلاعات درباره همه چیز پر کرده ام که مغزم دچار اشباع شده است

اعتیاد بدون دارو در فضای سایبر

پژوهشگاه خانواده دانشگاه شهید بهشتی در اردیبهشت ماه سال 87 میزبان همایشی با عنوان "اولین کنگره بین المللی آسیب شناسی خانواده"خواهد بود

اینترنت امکانات و قابلیت های بسیاری را برای کار، آموزش، بازی و ارتباطات ارائه می‏کند. اما کاربران غالبآ جوانی وجود دارند که از این شبکه بیش از حد معقول استفاده می‏کنند؛آنان از محدودیت‏های اتصال عادی که به رفتار های اعتیادآوری همچون خریداری بی‏ضابطه و تفننی منجر می‏شود عبور کرده و تمام کنترل خود را در زندگی واقعی از دست می‏دهند. این رفتارهای اعتیادآور بدون وابستگی به مواد دارویی، با جستجویی لذت بخش و هیجان انگیز آغاز شده و با از دست دادن کنترل رفتار، فرد سر گردان در فضای سایبری را با آسیب هایی فردی و اجتماعی مواجه می کند که بیشتر آنها جدی و پیچیده بوده و بامنشاء ارتباطی همراه است. افرادی که در فضای مجازی رفتارهای اعتیادگونه ناشی از وابستگی به اینترنت را از خود بروز می‌دهند، «نوجوانان غیر معمول و عجیب و غریب» نیستند، بلکه اکثر آنان نو جوانان و جوانانی هستند که همه‌ بازدهی و ظرفیتشان تحت تأثیر این رفتارها است.

بر اساس یافته های پژوهش یک انجمن آمریکایی روانشناسی ، مطالعه‌ای که توسط کیم برلی یونگ در دانشگاه پیتس برگ برادفورد انجام شد ‌٣٩٨ مرد و زنی که به طور متوسط ‌٣٨ ساعت در هفته به اینترنت متصل بودند مورد بررسی قرار گرفتند ، حفظ رابطه ای «سالم» با اینترنت، تعمیم و انسجام بهتر واقعیت مجازی به زندگی جاری و ایجاد گروه‏های مباحثه در اینترنت، برخی از راه‏حل‏هائی است که بر اساس یافته های تحقیق این پژوهشگر، برای مقابله با این آسیب فزاینده از سوی معتادان سایبری پیشنهاد شده‏است.

تست اعتیاد به اینترنت

حتی تستهایی برای مشخص شدن میزان اعتیاد افراد به اینترنت تهیه شده است به عنوان نمونه تست اعتیاد به اینترنت (IAT) یکی از معتبرترین تست‌های مربوط به سنجش اعتیاد اینترنتی است که توسط دکتر کیمبرلی یانگ (Kimberly Young) ابداع شده است. در تست IAT هر چه نمره شما بیشتر باشد؛ اعتیاد شما به اینترنت شدیدتر است. نمرات هم به ترتیب از یک تا پنج هستند. در این تست سوالاتی از این قبیل مطرح شده است :

چقدر بیشتر از آنچه قصد دارید؛ در اینترنت می‌مانید؟

چقدر به‌خاطر آنلاین ماندن؛ اعضای خانواده را نادیده‌ گرفته‌اید؟

چقدر دیگران از شما به خاطر میزان آنلاین بودن‌تان شاکی هستند؟

چقدر به‌خاطر اینترنت؛ نمرات و کارهایتان در مدرسه افت کرده است؟

چقدر ایمیل‌هایتان را پیش از کارهای ضروری دیگرتان چک می‌کنید؟

چقدر عملکرد کاری و بهره‌وری شما به خاطر اینترنت آسیب دیده است؟

چقدر وقتی کسی هنگام آنلاین بودن مزاحم شما می‌شود؛ غر می‌زنید؛ فریاد می‌زنید یا عصبانی می‌شوید؟

چقدر فکر می‌کنید که در حالت آفلاین حواس پرتی دارید؛ ولی در حالت آنلاین بهتر هستید؟

چقدر وقتی آنلاین هستید این جمله را به کار می‌برید: فقط چند دقیقه مونده؛ الان میام

چقدر سعی کرده‌اید از میزان آنلاین بودن خود بکاهید و موفق نشده‌اید؟

پاسخ های این تست به صورت 5 گزینه ای طراحی شده که شامل این موارد است :

1- به ندرت 2- گاه‌گاهی 3- غالبا 4- بکرات 5- همیشه

اگر پاسخ فرد به اکثر سوالات گزینه های 4 و 5 باشد او یک معتاد اینترنتی است .

مراحل اعتیاد اینترنتی

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنم که اعتیاد اینترنتی سه مرحله دارد. تداوم استفاده، زیاد شدن ساعت مصرف و مرحله اعتیاد واقعی. اعتیاد به اینترنت هم مثل اعتیاد به تماشای تلویزیون، کشیدن سیگار، انجام دادن فعالیتی خاص در ابتدا کم خطر به نظر می رسد اما به هر حال در صورت بی توجهی به آن تبدیل به یک اعتیاد صد در صد واقعی می گردد.

تشخیص اعتیاد به اینترنت

از معمول ترین معیارهای تشخیص اعتیاد به اینترنت می توان به مواردی نظیر افت تحصیلی شدید، کاهش وزن به علت از بین رفتن نظام تغذیه بدن، بالا رفتن دامنه تنش های عصبی، کاهش فعالیت های اجتماعی، معاشرت با اشخاص یا گروههای بزرگتر، قانون گریزی، عدم مسئولیت پذیری در خانواده، خشونت بیش از حد، پرخاشگری، تغییر عادت های رفتاری، ابتلا به سردردهای عصبی و ... نام برد که می توان به کمک آنها علائم اعتیاد به اینترنت را در دیگران شناسایی کرد.

نشانه هایی از اعتیاد اینترنتی

برای مثال هنگامی که شما نوجوانی را برای خوردن شام صدا می زنید و ساعت ها طول می کشد تا رایانه خود را خاموش کند باید احتمال داد که این فرد به اینترنت معتاد شده است.

همچنین افرادی که زمانهای طولانی و متمادی را صرف انجام بازیهای رایانه ای کنند یا در گروههای بحث اینترنتی شرکت می کنند در شمار افراد آلوده قرار می گیرند.

نکته ای که باید به آن توجه جدی شود این است که این افراد درست مثل معتادان به مواد مخدر، بعد از مدتی و در صورت عدم دسترسی به کامپیوتر و اینترنت دچار بیقراری، تحریک پذیری، عصبانیت و احساس نیاز می شوند. البته شدت این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درمان اعتیاد به اینترنت از آنجایی حائز اهمیت است که وابستگی به کامپیوتر و بی تفاوتی نسبت به دیگران باعث عدم مسئولیت پذیری نسبت به خانواده، ازدواج، شغل و سایر مسائل می شود و به همین دلیل مشکلات کوچک و بزرگی برای خودشان به وجود می آورند که در صورت ادامه این روند، پیش بینی ها آینده ای نگران کننده را نشان می دهد.

ویژگی های اعتیاد اینترنتی

مرور بر ادبیات نظری و تجربی پیرامون اعتیاد اینترنتی, نشانگر آن است که اعتیاد اینترنتی پدیده‌ای است که از سه ویژگی برخوردار است:

1. اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی وسواسی است که برخی ویژگیهای آن مشابه شرایط‌ آسیب‌شناسانه است. در واقع، زمانی می‌توان گفت که فرد دچار اعتیاد به اینترنت شده است که دارای علائم خستگی زودرس، تنهایی، افسردگی و غیره باشند. افرادی همچون اورزاک و یونگ به چنین تعریفی از اعتیاد اینترنتی اعتقاد دارند. روشهای درمان این نوع اعتیاد نیز، رفتار درمانی شناختی و تقویت درمانی انگیزش است.

2. اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی روانی است. از این دیدگاه زمینه تحقیقی جدیدی تحت عنوان «روان درمانی اینترنتی» ظهور کرده است. این دیدگاه, معتادان اینترنت را به‌عنوان بیمار می‌بیند. روش درمان این نوع اعتیاد نیز، تشکیل گروههای خبری و گروههای بحث است. در این شکل از درمان، اعضای اختلالات روانی مرتبط به هم، نقش یک گروه حمایتی را بازی کرده و با ارائه پیشنهادات آن‌لاین و روشهای برخورد با آن، از شدت اعتیاد اینترنتی می‌کاهند. افرادی چون استن، هانگ و آلسی به چنین دیدگاهی اعتقاد دارند.

3. اعتیاد اینترنتی نوعی مشکل رفتاری است. دلیل این مسئله نیز، وجود یک رابطه قوی بین اعتیاد اینترنتی و وابستگی شیمیایی است. مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که مشکلات وابستگی شیمیایی دارند، در هفته وقت بیشتری را صرف اینترنت می‌کنند، تا کاربران «وابسته غیرشیمیایی».

عباس محمدی اصل، دکترای جامعه شناسی و استاد دانشگاه می گوید : مشکل اعتیاد اینترنتی از عوارض زندگی در دنیای متمدن است ولی با این حال این مشکل در جوامع غربی کمتر از جوامع شرقی به چشم می خورد و علت این امر این است که در جوامع غربی ارائه اینترنت به درون جامعه به همراه یک برنامه مدون و پایدار و طبق برنامه ریزی های قبلی صورت گرفته است در حالی که ورود اینترنت به سایر کشورها طبق برنامه و کنترل شده نبوده است و به همین دلیل است که دچار مشکلاتی شده اند.

به اعتقاد وی بعد از ورود اینترنت به ایران نگاه جامعی در خصوص اینترنت در کشور ما وجود ندارد و بعضی اشخاص همواره سعی در زیر سؤال بردن اینترنت می کنند وی علت موفقیت بیشتر دنیای غرب را در خصوص نحوه استفاده از اینترنت وجود «برنامه ریزی منظم اجتماعی» می داند و این موضوع را یادآوری می کند که آنها می خواهند با این کار از الگوهای قدیمی آموزش خلاص شده و جامعه، محیط های علمی و فرهنگی را به سمت خلاقیت های جدید و دنیای مدرن هدایت کنند

علت اصلی اعتیاد اینترنتی در ایران

یکی از علت های مهم روند رو به رشد مشکل اعتیاد اینترنتی در ایران این است که مدیریت کلان اجتماعی برنامه ریزی مناسبی برای رفع مشکلات جوانان نظیر رفع بیکاری، شرایط مناسب ادامه تحصیل و مشکلات معیشتی جوانان ننموده، برنامه ریزان اجتماعی برنامه مناسبی ارائه نکرده اند هم چنین در زمینه نحوه استفاده از اینترنت کار فرهنگی صورت نگرفته که در صورت ادامه این روند باید شاهد عوارض آسیب جدیدی باشیم که جامعه ما را تهدید می کند. جوان وارد یک فضای مجازی می شود و در این فضا می خواهد شروع به مکالمه و تبادل افکار کند. در این صورت نکته ای که وجود دارد این است که این شخص از واقعیت دور می شود و فراموش می کند که ارتباطات مجازی و واقعی چقدر تفاوت دارند و دچار رفتار دوگانه می شود و دچار تخیلات می شود

سلیمی، روانشناس می گوید : یکی از بزرگترین علت های روانی هر نوع اعتیادی فرار از مشکلات روزانه می باشد. اما موضوعی که در اینجا بایستی به آن توجه شود مشخص کردن مسئله سن، جنسیت و کاربری است که قصد استفاده از اینترنت را دارد. کاربر اینترنتی محدوده سنی و جنسیت مشخصی ندارد.

این به این مفهوم است که منحصرا تمام استفاده کنندگان از اینترنت مرد یا زن نمی باشند و افراد متفاوتی از این دو جنسیت با سنین مختلف اقدام به استفاده از این تکنولوژی می کنند. برای مثال یک دانش آموز دبستانی یا دبیرستانی، یک ورزشکار، یک مادر خانه دار، یک استاد دانشگاه هر کدام می توانند از کاربران اینترنت باشند و هر کدام با توجه به نیازهایی متفاوتی که دارند از آن استفاده کنند اما موضوعی که در حالت کلی عمومیت دارد این است که این افراد هر کدام برای خود مشکلاتی دارند که باعث آزار و اذیت آنها از درون می شود، مشکلاتی که گاه نمی توانند آنها را به راحتی با والدین، دوستان یا نزدیکان خود در میان گذاشته و بنابراین سعی می کنند اقدام به برقراری ارتباطات مجازی در محیط اینترنت نمایند.

ادامه این روند در دراز مدت همانطور که قبلا به آن اشاره شد باعث بوجود آمدن نوعی آمادگی ذهنی و روحی برای ورود به اعتیاد ۳ مرحله ای و در نهایت پناهندگی او به دنیای مجازی شود. اگر بخواهیم به این مسئله فقط از نگاه فردی نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که تمام عوارض ناشی از این اعتیاد متوجه خود شخص خواهد شد ولی مسئله مهمتر جدا از خطراتی که سلامت اخلاقی معتاد به اینترنت را تهدید می کند این است که این شخص بعد از مدتی شروع به تبلیغ استفاده از اینترنت در بین دوستان و هم سن وسالان خود می کند، که این کار خود می تواند باعث گسترش اعتیاد به اینترنت گردد

دکتر محمدرضا حسینی، جامعه شناس می گوید : معتادان اینترنت ترجیح می دهند با تشکیل گروه ها و برقرار کردن ارتباطات تنگاتنگ با یکدیگر به نوعی خلاهای روحی خود را برطرف کنند. برای دسته ای از جوان ها که اسیر اینترنت شده اند دنیای مجازی چت روم ها و بازی های اینترنتی به راحتی جایگزین افراد فامیل، دوستان، تحصیل، اشتغال و خواب می شود، به طوری که بعضی از جوانان ایرانی از ساعت ۱۰ شب تا ۴ صبح وقت خود را صرف اینترنت می کنند و به طور هفتگی ۴۰ تا ۵۰ ساعت با اینترنت هستند و از دنیای واقعی که در آن زندگی می کنند فاصله می گیرند. نوجوانان معتاد به اینترنت صرفنظر از جنسیت، سن و مقطع تحصیلی بدون هیچ منظور و هدفی تنها برای یافتن چیزهای جدید و مهیج در این شبکه پرسه می زنند که معضلات اقتصادی، بیکاری و نبود امنیت شغلی آن را تشدید می کند.

درمان اعتیاد اینترنتی

در مورد شیوه ترک اعتیاد اینترنتی نیز باید گفت مهمترین راه چاره کنترل کمیت و کیفیت اتصال به اینترنت است . همچنین مقید کردن فرد به برنامه زمان بندی شده برای اتصال به اینترنت و بیرون زدن از محیط مذکور از روش های ترک اعتیاد اینترنتی ذکر شده است . اما جالب است بدانید که اعتیاد روز افزون بسیاری از مردم کره جنوبی و به خصوص جوانان به اینترنت موجب شده دولت این کشور اردوهای ویژه ای را برای درمان معتادان اینترنتی برپا کند. این اردو که Jump Up Internet Rescue School نام دارد از امکانات ویژه ای برخوردار است. جلسات مشاوره، کارگاه های درمانی و تمرینات سخت مشابه با اردوگاه های نظامی بخشی از برنامه های این مدرسه است. مدیر این مدرسه معتقد است به علت پیشرفت پرشتاب فناوری در کره، مردم این کشورهم پیش ازبسیاری از مردم دیگر نقاط جهان با پیامدهای منفی فناوری مواجه شده اند.

  نظرات ()
مطالب اخیر درخواست اوباما از ایران برای تحویل هواپیمای جاسوسی مضحک و خنده‌دار است ابراز ناخرسندی آیت‌الله سیستانی از انتساب کذب وصیت‌نامه به ایشان آفتاب امپراتوری انگلیس دهه‌ها پیش غروب کرده است/ پایان دوران طلایی آمریکایی‌ها حسن عباسی در همایش "من کلاهبردارم؛ پس هستم": حلقه ارتباط سران فتنه با پسر شاه معدوم کیست جهان به زودی شاهد امواج عظیم‌تر قیام مستضعفان آمریکا و اروپا خواهد بود گزارش تصویری فارس از حمله صهیونیست‌ها به مراسم تشییع شهید فلسطینی جک کین و مارک گرشت سردار سلیمانی را تهدید به ترور کرده اند حمله نیروهای عربستانی به جوانان بحرینی معترض در منامه اوباما: از ایران می خواهیم که هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را پس دهد
کلمات کلیدی وبلاگ 9 دی (۱) rq-170 (۳) آریوبرزن (۱) آزادی (۳) آزادی‌ و تسامح‌ (۱) آژانس (٢) آسیب شناسی (۱) آفریقا (۱) آمانو (۳) آمریکا (٤٤) آمریکایی (۱) آموزش زبان انگلیسی (۱) آیت الله سیستانی (۱) ابعاد (۱) اتحادیه عرب (۱) اجتماعی (۱) احمد متوسلیان (۱) اخبار ایران و جهان (۸) ارتش (۱) اروپا (۱) استاد مطهری (۱) استاد مطهری‌ (۱) استقلال (۱) استکبار (۱) استکبار ستیزی (۱) اسرائیل (٥) اسطوره‌های مقاومت (۱) اسلام (٤) اسلام‌هراسی (۱) اسلام ستیزی (۱) اسلام هراسی (۱) اسناد (۱) اسناد ایران (۱) اسناد سفارتخانه (۱) اصفهان (۱) اطلاع رسانی ملی (۱) اعتصاب (۱) اعراب (۱) افراد نفوذی (۱) افغانستان (٢) اقتصادی (۱) اقدام نامتقارن (۱) اقدامات (۱) الجزایر (۱) امام خامنه ای (۳) امپراتوری امریکا (۱) امپراطوری (۱) امپریالیسم (۱) امریکا (۱) امنیت ملی (۱) اندیشه (۱) اندیشه مطهر (۱) اندیشکده هوور (۱) انرژی هسته ای (٤) انژی اتمی (۱) انقلاب (۱) انقلاب اسلامی (۳) انقلاب اسلامی ایران (٢۳) انگلیس (٤) اهالی سیما (۱) اهداف (۱) اوباما (۱) اولویت اول (۱) اومانیسم‌ (۱) اکوادور (۱) ایدئولوژی (۱) ایران (٤۳) ایران هراسی (٢) ایرانه (۱) اینترنت (٢) بازی (۱) بازی‌های رایانه‌ای (۱) بانک (۱) بتل فیلد 3 (۱) بحران (۱) بحرین (٢) براندازی (٢) برنامه‌های نمایشی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) بریتانیا (۱) بسیج (٦) بسیج مستضعفین (۱) بورس (۱) بولدوزور (۱) بیانیه (۱) بیداری اسلامی (۳) بین الملل (٢) بین المللی (۱) پارلمانی (۱) پرپولیس (۱) پشت پرده (۱) پلیس (٢) پهپادهای اطلاعات (۱) پیروزی (۱) تبلیغات (۱) تجاوز (۱) تجزیه (۱) تحجر (۱) ترجمه و شرح خطبه فدک حضرت زهرا (س) (۱) ترس (۱) ترور (۳) تروریست (٢) تروریستی (۱) تروریسم (٤) تسلیحات (۱) تهاجم (۱) تهدید (۳) تهدید نرم (٥) تهدید نظامی (٢) تهران (۱) تونس (۱) تویتر (۱) جامعة‌ مدنی (۱) جامعة‌ مدنی‌ شرعی، (۱) جامعه اسلامی (۱) جامعه اسلامی‌ (۱) جامعه مدنی (۱) جریان رحمانی (۱) جریان شناسی (۱) جنایات (۱) جنایتکار (۱) جنسی (۱) جنگ (۱) جنگ نرم (۱۸) جنگ نرم، (۱) جهاد نرم (۱) جهان (۱) جهان اسلام (٢) جوانان (۱) جوزف نای (۱) چین (۱) حاصلخیز (۱) حسن رحیم‌پور (۱) حسن عباسی (٢) حسینیه امام خمینی (ره) (۱) حضرت زینب(س)؛ انقلابی پاسدار ارزشها (۱) حفظ (۱) حمله (٢) حمله‌ فرهنگی (۱) حمله به ایران (۱) حمله نظامی (٢) حکومت نرم (۱) خانواده (۱) خاورمیانه (۱) داخلی فتنه (۱) دانشجویان (٢) دانشمندان عراقی (۱) دفاع مقدس (۱) دموکراسی (٢) دموکراسی‌ (۱) دولت (۱) دکترین (۱) دیپلماسی عمومی (۱) دیدگاه امام خمینی (ره) (۱) دین ستیزی (۱) دینی (۱) رابطه (٢) رایانه ای (۱) ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی (۱) رجعت (۱) رحیم‌پور ازغدی (۱) رژیم صهیونیستی (٤) رسانه (۱) رسانه‌های اجتماعی (۱) رمان (۱) رهبر معظم انقلاب (۱) رهبر معظم انقلاب اسلامی (۱) رهبری (۱) روسیه (۱) ریاستی (۱) زن (٢) ساختار سیاسی (۱) سازمان‌‌های امنیتی‌ (۱) سایبر (۱) سپاه (۱) سپاه قدس (۳) ستاد مشترک ارتش (۱) سردار بصیر سپاه امام علی(ع)، الگویی برای سرداران س (۱) سردار جوانی (۱) سرمایه‌داری‌ سکولار (۱) سریال و فیلم (۱) سلطانیه (۱) سنجش (۱) سوریه (۱) سیا (٢) سیاست خارجی آمریکا (۱) سیاسی (٩) سید حسن نصرالله (۱) سیزده آبان (۱) سیزدهم آبان ماه (۱) سیستانی (۱) سینما گران (۱) شاخص‌های امام(ره) (۱) شاه معدوم (۱) شبکه‌های جاسوسی (۱) شجریان (۱) شخصیت‌سازی (۱) شخصیت‌سوزی (۱) شناسایی (۱) شهرداری یاسوج (۱) شورای حکام (٤) شورای هماهنگی (۱) شکست (٢) شیطانی (۱) صبر هوشمندانه (۱) صدا و سیما (۱) صداقت (۱) صدای آمریکا (۱) صفارهرندی: فتنه سال 88 جریانی شیطانی علیه جریان رح (۱) صهیونیزم (۱) صهیونیست (٢) صهیونیست‌ها (۱) صهیونیسم (٢) ضد‌ اصلاحات‌ (۱) ضد فرهنگی (۱) ضدایرانی (۱) طلحه و زبیر (۱) طومار (٢) ظلم (۱) عباسی (۱) عدالت (۱) عراق (۳) عرب (۱) عربستان (۱) عرفان (۱) عرفان انحرافی (۱) علامه فضل‌الله (۱) عملیات روانی (٧) عملیات روانی، (۱) غرب (٢) غزنین (۱) فتنه (٤) فراخوان مقاله (۱) فرانسه (۱) فرقه (۱) فرماند‌هان (۱) فرمانده سپاه (۱) فرماندهان سپاه (۱) فرهنگ و ارزش های آمریکایی (۱) فرهنگی اجتماعی (۱٥) فروپاشی (۱) فروپاشی شوروی (۱) فضای مجازی (٢) فلسطیین (۱) فیس بوک (۱) فیلم (۱) فیلم‌نامه‌نویس (۱) قاسم سلیمانی (٢) قدرت نرم (۱) قرآن (۱) قرائتهای گوناگون (۱) قطعنامه (٢) قهر (۱) قوه قضائیه (۱) گزارش (۱) گورباچف (۱) لبنان (۱) لیبرال (۱) لیبرالیسم (۱) لیبی (٢) ماهواره‌ای (۱) ماهواره ای (۱) مبارزه با استکبار (۱) مبانی (۱) مبانی‌ فلسفی‌ (۱) محاکمه و محکوم (۱) مذاکره (٤) مرجع (۱) مسابقه (۱) مسلمان (٢) مشت (۱) معنویت اسلامی (۱) معنویت گرایی (۱) مقالات (۸) مقام معظم رهبری (٥) مقاومت (۱) ملی گرایی (٢) مناره (۱) ناتوی فرهنگی (٢) نتانیاهو (۱) نظام اسلامی (٢) نظام جمهوری اسلامی ایران (۱) نظامی (۳) نقدی‌ (۱) نیروی هوایی (۱) هراس (۱) هسته ای (٦) هستی‌شناختی (۱) هنرمندان (٢) هواپیما (٦) واجبات (۱) واشنگتن (٢) وال‌استریت (۱) وال استریت (٢) وال اسریت (۱) والت‌دیزنی (۱) وبلاگ نویسی (۱) وحدت (۱) وصیت نامه (۱) ولایت مطلقه فقیه (۱) ولایتی (۱) کابالیسم (۱) کشته (۱) کنترل (۱) یاسوج (۱)
دوستان من قران فتیان تبیان بدایه گو جنگ نرم آفتاب جنوب ایثار فارسان آینده پژوهی بسیج اساتید ياران خراساني عمليات رواني رامين چرومي اندیشکده یقیین جهادگران مجازی دانلود آنتي ويروس بررسي استراتژيك شهيد حسين خنداني وبلاگ شخصي قائم زاده دبيرخانه ي دائمي جنگ نرم استان كهگيلويه و بويراحمد انجمن وبلاگ نویسان جوان وزارت علوم تحقیقات و فناوری شلچه پلي به سوي آسمان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج مركز تحقيقلت مجمع تشخيص نظام سایت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد موسسه ی آینده پژوهی نقش اندیشه دست توانای معلمفچشم انداز آینده ی ما دانشگاه پيام نور استان كهگيلويه و بويراحمد مركز پژوهش هاي علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه اداره ي كل آموزش و پرورش استان كهگيلويه و بويراحمد دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویراحمد سايت مردم استان كهگيلويه و بويراحمد مركز مطالعات راهبردي انقلاب اسلامي سپاه فتح استان کهگیلویه و وبویراحمد برنامه ریزی استراتژیک و‌آینده پژوهی اشراف اطلاعاتي بصيرت استراتژيك شهداي شهرستان گچساران اندیشکده ی روابط بین الملل حضرت بي بي حكيمه (س) حضرت بي بي حكيمه (س) مركز مطالعات استراتژيك آريا سازمان بسیج مشتضعفین شهيد خدامراد شرافتي دفتر امام خامنه ای شهداي گچساران دانشگاه یاسوج خبرگزاري فارس ياسوج دات كام رامين چرومي عمليات رواني اندیشه مطهر رهبران شيعه افسران جوان میثاق یاران جنگ نرم جهان نيوز بی ترمز سایه گرداب اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من