حسن   پورامیرآباد
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسن پورامیرآباد
آرشیو وبلاگ
      مرکز مطالعات و اطلاعات فرهنگ استراتژیک (فرهنگی، اجتماعی و سیاسی)
شخصیت‌سازی و شخصیت‌سوزی در جنگ نرم نویسنده: حسن پورامیرآباد - ۱۳۸٩/٢/۸
خبرگزاری فارس: در جنگ نرم روش‌های نرم‌افزاری متعددی برای پیروزی بر رقیب انجام می‌گیرد که شخصیت سازی و شخصیت سوزی از مهمترین آنها به شمار می‌روند.

به گزارش "سرویس فضای مجازی " خبرگزاری فارس، عباس تقدسی‌نژاد نویسنده وبلاگ "قلمکده "، مطلبی را با عنوان "شخصیت‌سازی و شخصیت‌سوزی در جنگ نرم " در وبلاگ شخصی خود منتشر کرده است.
بر اساس این گزارش در بخشی این مطلب آمده است:

در زمان حکومت امام علی علیه السلام حسن بصری جوانی نورس بود. پس از پایان جنگ جمل و فتح بصره به دست ارتش امام، هنگامی که امام در میان هیاهوی مردم و موج جمعیت وارد بصره می‌شد، در لابلای مردم، جوانی را دید که قلم و لوحی در دست دارد و چیزهایی را که امام می‌گوید یادداشت می‌کند، حضرت با صدای بلند او را صدا زد که: چه می‌کنی؟
حسن پاسخ داد: آثار شما را یادداشت می‌کنم، تا پس از شما برای مردم بازگو کنم.
امام در اینجا جمله‌ای فرمود که جالب و قابل توجه است، ایشان فرمود:
اما ان لکل قوم سامریا و هذا سامری هذه الامه لانه لایقول لامساس ولکنه یقول لاقتال؛
مردم آگاه باشید که هر ملتی یک سامری دارد که با تزویر خود و با چهره مذهبی خویش، جامعه را از مسیر واقعی خود منحرف می‌کند و این "حسن بصری " سامری این امت است، و تنها تفاوتش با سامری زمان موسی علیه السلام این است که اگر او می‌گفت: "لامساس؛ کسی با من تماس نگیرد. " ولی این می‌گوید: "لا قتال؛ مبارزه با حکومت جنایتکار بنی امیه غلط است ".
زمانه گذشت و بنی امیه در مقاطعی از تاریخ برای استقرار خود بر اریکه قدرت از حسن بصری صحابه‌ای نمونه، همتراز و حتی بالاتر از ابوذر غفاری تراشیدند تا در ذیل سخنرانی‌های موافق طبع بنی امیه‌ای او بتوانند حکومت ننگین خود را ادامه دهند.در واقع حسن بصری معلوم الحال را که به بهانه تقیه از انجام وظائف مسلمانی (نه فقط شانه خالی کرده بلکه آب به آسیاب ظالمانی مانند اطرافیان بنی امیه ریخته) با شخصیتی چون ابوذرغفاری سنجیده شده و در کنار قنبر یا میثم و مانند ایشان تعریف می‌گردد تا از این مجرا حکومت ننگین بنی‌امیه به قدرت رسیده و بر مسلمانان مسلط گردد.( حسن بصری گنجینه‌دار)
در جنگ نرم روش‌های نرم‌افزاری متعددی برای پیروزی بر رقیب انجام می‌گیرد که شخصیت سازی و شخصیت سوزی از مهمترین آنها به شمار می‌روند.

* شخصیت سازی:
در این روش دشمنان می‌کوشند از این طریق رقیبانی از درون همان جامعه برای شخصیت‌های اصلی و رهبران جامعه ایجاد کنند. در این کار با گزینش کسانی که قابلیت هایی را در اختیار دارند، با روش جایگزین سازی می‌کوشند تا جا به جایی در سطوح رهبری را فراهم آورند و با کم ترین هزینه، بیش ترین سود را ببرند.
در داستان حضرت موسی (ع) فرعون کوشید تا نخست با ساحران (اعراف آیات 115 تا 117 و نیز شعراء آیات 43 تا 45 و آیات دیگر) و سپس با بلعم باعورا (اعراف آیه 176) به اهداف خود برسد و جایگزینی برای آن حضرت (ع) بسازد که از نظر او همتراز شخصیتی موسی (ع) بودند. در زمان پیامبر (ص) نیز با معرفی دو نفر به عنوان همتراز ایشان تلاش شد با شخصیت سازی دیگران، جایگزینی برای آن حضرت معرفی کنند و قدرت را با انتقال به آنان مدیریت و مهار کنند. (زخرف آیه 13).
در جهان معاصر نیز با اهدای جوایز بین المللی چون صلح نوبل و حقوق بشر و شخصیت سازی از طریق رسانه ها، همانند سازی و شخصیت سازی برای رهبران صورت می گیرد.
از خرداد 76 تاکنون شخصیت‌هایی که به لحاظ عملکرد فکری و عملی در رتبه‌هایی بسیار پائین بوده‌اند برندگان جوایز نفیس داخلی و خارجی شدند، سرتیتر روزنامه‌ها و سایتهای مخالف نظام قرار گرفتند تا با تکرار نام نان به چنته مخالفین نظام بریزند.
امروز مجسمه‌ای از شیرین عبادی بعنوان نماد دفاع از حقوق بشر ساخته‌اند در حالی که علمای بسیاری در ایران از نظر علمی و عملکرد حقوق بشری بر وی تفوق دارند.
در واقع با ارتقای نامهایی از این دست هدفی مهمتر نهفته است و آن گسترش فرهنگ غرب در منطقه‌ای است که به لحاظ ماهوی سنخیتی با آنها ندارد.
مشاور وزیر دادگستری بلژیک درباره جایگاه و اهمیت برجسته‌سازی شیرین عبادی می‌گوید: "شیرین عبادی تبدیل به سمبل جامعه مدنی و دموکراسی در ایران شد؛ به خاطر نزدیکی فرهنگ شما با کشورهای خاورمیانه این رویداد مانند موجی در کشورهای دیگر نیز تأثیرآفرین است. ". به نظر می‌رسد این روزها طرفداران نظریه لیبرال‌دموکراسی صدای شکستن استخوانهای خود را در آغاز قرن 21 می‌شنود، صدایی که در پایان یک قرن قبل از از کمونیست شنیده بود، لذا بر خلاف شوروی که خود را در مرزهایش محصور نمود تا به پایان رسید متفکران غربی و آمریکایی فرار به جلو را ترجیح داده‌اند.
آنچه امثال شیرین عبادی و هم‌پاله‌های دیگر او انجام داده‌اند و با این حربه هم خود را مطرح نمودند و هم آب به آسیاب دشمنان انقلاب ریختند، در واقع همسویی با نظام سلطه در موارد ذیل بوده است:
1- عبور از چارچوب‌های تفکر دینی و حمایت علنی از لیبرالیسم
2- تأیید رهاوردهای غرب در عرصه سیاسی و اجتماعی
3- حرکت و مبارزه فکری با نظام مستقر با معیارهای مورد تأیید غرب
4- میزان زاویه با نظام جمهوری اسلامی، یعنی هر قدر زاویه افراد با نظام بیشتر باشد، جایگاه بهتری در غرب خواهند داشت.
دانیل برامبرک متخصص امور ایران در کاخ سفید درباره یکی از این افراد می‌نویسد: "اهمیت اصلی فعالیت‌های سروش و همفکرانش اثرات سیاسی آنان است. زیرا آنان ترویج کننده جدی سکولاریسم هستند. افرادی مانند سروش آشکارا نظریه‌های [امام] خمینی و نظام اسلامی را فاقد صلاحیت و قدرت کافی برای استمرار می‌دانند

* شخصیت سوزی:
به جرأت می‌توان گفت بدترین و مؤثرترین حربه برای حذف رهبران مصلح در جامعه، ترور شخصیت آنان است.
منافقان و دشمنان سرسخت رسول خدا(ص) وقتی در جنگها شکست خوردند، با تهمت به همسر پیامبر(ص) نهایت دشمنی خود را ظاهر کردند. امویان از هرتهمتی بر ضد امیرالمؤمنین(ع) کوتاهی نکردند و به تعبیر خود معاویه، باید بر اساس این تبلیغات، کودکان، بزرگ و بزرگان، پیر و پیران تا دم مرگ شستشوی مغزی شوند (شرح نهج البلاغه، 4/ 57؛.الغدیر، 2/101)
از جمله روش‌های شخصیت‌سوزی در اعصار گذشته می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:
1- یکی از مهم ترین اتهاماتی که همواره به پیامبران از سوی دشمنان ایشان زده می‌شد، عنوان شاعری بود. این اتهام از آن رو زده می شد که آموزه های آنان را در حد سخنانی برای تحریک عواطف و احساسات پایین آورند و به مردم بقبولانند که آموزه های آنان بیرون از دایره عقلانیت می باشد و نمی تواند عامل خوشبختی و سعادت ایشان و دستور درست زندگانی بشر باشد.
2- استفاده دشمنان از ابزار شعر برای تحقیر و تمسخر پیامبران ، آنان این و این اشعار را به گونه‌ای می‌سرودند که مخاطبان از انتساب خود به پیامبران و عنوان پیرو بودن شرم کنند (صافات آیه 36، طور آیه 30، انبیاء آیه 5 و حاقه آیه 41)
3- افسانه سرایی از دیگر روش هایی بود که دشمنان برای مقابله با پیامبران در جنگ نرم از آن استفاده بسیار می کردند. آیاتی چون آیه 25 سوره انعام و 31 سوره انفال و آیه 24 سوره نحل و 83 سوره مأمنون و 5 سوره فرقان و آیاتی دیگر بر انجام این روش بر عیله اولیاء و انبیاء الهی دلالت دارند.
4- روش افک و افتراء.در این روش دشمنان تلاش می کنند تا جایگاه رهبران و مسئولان هر جامعه و نظامی را از مقام کاریزماتیک، شخصیت‌های کامل، سالم و الگوهای مهم دیگران پایین آورده و تنزل دهند.
آنان می‌کوشند با افک و افترا، هاله نورانیتی که از شخصیت سالم و کامل ایشان در نزد پیروان و ملت پدید آمده، از میان برداشته و آنان را حتی از سطح شخصیتی توده مردم نیز فروتر و پایین تر بکشند. از اینرو ترور شخصیت به عنوان مهم ترین روش در جنگ نرم مورد توجه و تأکید قرار می‌گیرد.
5- تخریب الگوهای رفتاری،ارزشها و باورهای مردم.در این روش، تلاش می شود هر آن چه که برای ملت و پیروان رهبران یک ملت به عنوان ارزش و الگو تلقی می‌شود، با انواع تهمت و بهتان تخریب شود.
6- تخریب خانواده و نزدیکان.اگر ترور شخصیت رهبران، شدنی نشد به سراغ خانواده و بستگان نزدیک وی می روند که از جمله معروف‌ترین این وقایع می‌توان به ترور شخصیت پیامبر گرامی (ص) از طریق افک و بهتان به همسر وی اشاره کرد که در آیه 11 سوره نور آمده است.
همچنین در داستان عیسی (ع) دشمنان یهودی آن حضرت (ع) چون نتوانستند آن حضرت را بی شخصیت کنند، با بهره‌گیری از افک و بهتان، کوشیدند تا دامن پاک دوشیزه ای چون حضرت مریم (س) را بیالایند و شخصیت کاریز ماتیک آن بزرگوار را هدف گیرند.(مریم آیه 82)
در دکترین شخصیت سازی و شخصیت سوزی تلاش شده است از نمونه‌های مختلفی استفاده گردد ، مرجع تقلید، استاد دانشگاه، پژوهشگر و ... سوخته و ساخته می‌شوند تا آب بیشتری در آسیاب دشمن ریخته شود.
اما یک نمونه جالب از این اقدام جنگ نرم ماجرای وارد نمودن بیت بنیان‌گذار انقلاب به دعواهای سیاسی اخیر است، پروژه‌ای که انجام موفقیت آمیز آن باعث هدف‌گیری دو نشان(شخصیت سازی و شخصیت سوزی) با یک تیر می‌باشد. نمونه‌هایی از اهداف پشت صحنه ورود سیدحسن خمینی به منازعات سیاسی اخیر را می‌توان در موارد ذیل خلاصه نمود؛

الف- شخصیت سوزی:
1- عدم تمکین بیت امام(ره) به درخواست ایشان مبنی بر عدم ورود نزدیکان امام به مسائل سیاسی
2- تسری این اقدام نوه امام(ره) برای آینده و ایجاد بد بینی نسبت به بیت رهبری معظم انقلاب اسلامی
3- تخریب چهره منتسبین به امام(ره) در وقت مقتضی شاید حربه خوبی برای تخریب چهره بنیان‌گذار انقلاب باشد.

ب- شخصیت سازی:
4- سوء استفاده از عواطف و احساسات عموم مردم نسبت به امام(ره) برای جذب حداکثری
5- توجیه اقدامات خلاف عرف و قانون با توجه به انتصاب وابستگان معمار انقلاب به جریان اپوزیسیون.به عبارت بهتر سنگر سازی در پشت سر بیت امام(ره) برای امنیت هرچه بیشتر معاندین نظام اسلامی
6- شخصیت سازی در برابر بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در نظام برای کم اهمیت جلوه دادن فرامین معظم‌له
امید است در روزهایی که دشمنان انقلاب اسلامی برای نیل به اهداف شوم خود بطور همزمان با حیله‌گریهای مربوط به جنگ نرم ، تهدیدات جنگ سخت را نیز بر علیه ملت ایران به کار بسته‌اند ، پشتوانه‌های دیروز انقلاب دانسته و ندانسته با ایفای نقش‌های دومنظوره آب در آسیاب دشمنان امام(ره) و انقلاب نریزند و هر چه زودتر به دامان پر مهر آرمانهای والای انقلاب که برگرفته از آموزه‌های بی عیب و نقص بنیانگذار فقید آن می‌باشد، برگردند.
  نظرات ()
مطالب اخیر درخواست اوباما از ایران برای تحویل هواپیمای جاسوسی مضحک و خنده‌دار است ابراز ناخرسندی آیت‌الله سیستانی از انتساب کذب وصیت‌نامه به ایشان آفتاب امپراتوری انگلیس دهه‌ها پیش غروب کرده است/ پایان دوران طلایی آمریکایی‌ها حسن عباسی در همایش "من کلاهبردارم؛ پس هستم": حلقه ارتباط سران فتنه با پسر شاه معدوم کیست جهان به زودی شاهد امواج عظیم‌تر قیام مستضعفان آمریکا و اروپا خواهد بود گزارش تصویری فارس از حمله صهیونیست‌ها به مراسم تشییع شهید فلسطینی جک کین و مارک گرشت سردار سلیمانی را تهدید به ترور کرده اند حمله نیروهای عربستانی به جوانان بحرینی معترض در منامه اوباما: از ایران می خواهیم که هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را پس دهد
کلمات کلیدی وبلاگ 9 دی (۱) rq-170 (۳) آریوبرزن (۱) آزادی (۳) آزادی‌ و تسامح‌ (۱) آژانس (٢) آسیب شناسی (۱) آفریقا (۱) آمانو (۳) آمریکا (٤٤) آمریکایی (۱) آموزش زبان انگلیسی (۱) آیت الله سیستانی (۱) ابعاد (۱) اتحادیه عرب (۱) اجتماعی (۱) احمد متوسلیان (۱) اخبار ایران و جهان (۸) ارتش (۱) اروپا (۱) استاد مطهری (۱) استاد مطهری‌ (۱) استقلال (۱) استکبار (۱) استکبار ستیزی (۱) اسرائیل (٥) اسطوره‌های مقاومت (۱) اسلام (٤) اسلام‌هراسی (۱) اسلام ستیزی (۱) اسلام هراسی (۱) اسناد (۱) اسناد ایران (۱) اسناد سفارتخانه (۱) اصفهان (۱) اطلاع رسانی ملی (۱) اعتصاب (۱) اعراب (۱) افراد نفوذی (۱) افغانستان (٢) اقتصادی (۱) اقدام نامتقارن (۱) اقدامات (۱) الجزایر (۱) امام خامنه ای (۳) امپراتوری امریکا (۱) امپراطوری (۱) امپریالیسم (۱) امریکا (۱) امنیت ملی (۱) اندیشه (۱) اندیشه مطهر (۱) اندیشکده هوور (۱) انرژی هسته ای (٤) انژی اتمی (۱) انقلاب (۱) انقلاب اسلامی (۳) انقلاب اسلامی ایران (٢۳) انگلیس (٤) اهالی سیما (۱) اهداف (۱) اوباما (۱) اولویت اول (۱) اومانیسم‌ (۱) اکوادور (۱) ایدئولوژی (۱) ایران (٤۳) ایران هراسی (٢) ایرانه (۱) اینترنت (٢) بازی (۱) بازی‌های رایانه‌ای (۱) بانک (۱) بتل فیلد 3 (۱) بحران (۱) بحرین (٢) براندازی (٢) برنامه‌های نمایشی (۱) برنامه هسته ای ایران (۱) بریتانیا (۱) بسیج (٦) بسیج مستضعفین (۱) بورس (۱) بولدوزور (۱) بیانیه (۱) بیداری اسلامی (۳) بین الملل (٢) بین المللی (۱) پارلمانی (۱) پرپولیس (۱) پشت پرده (۱) پلیس (٢) پهپادهای اطلاعات (۱) پیروزی (۱) تبلیغات (۱) تجاوز (۱) تجزیه (۱) تحجر (۱) ترجمه و شرح خطبه فدک حضرت زهرا (س) (۱) ترس (۱) ترور (۳) تروریست (٢) تروریستی (۱) تروریسم (٤) تسلیحات (۱) تهاجم (۱) تهدید (۳) تهدید نرم (٥) تهدید نظامی (٢) تهران (۱) تونس (۱) تویتر (۱) جامعة‌ مدنی (۱) جامعة‌ مدنی‌ شرعی، (۱) جامعه اسلامی (۱) جامعه اسلامی‌ (۱) جامعه مدنی (۱) جریان رحمانی (۱) جریان شناسی (۱) جنایات (۱) جنایتکار (۱) جنسی (۱) جنگ (۱) جنگ نرم (۱۸) جنگ نرم، (۱) جهاد نرم (۱) جهان (۱) جهان اسلام (٢) جوانان (۱) جوزف نای (۱) چین (۱) حاصلخیز (۱) حسن رحیم‌پور (۱) حسن عباسی (٢) حسینیه امام خمینی (ره) (۱) حضرت زینب(س)؛ انقلابی پاسدار ارزشها (۱) حفظ (۱) حمله (٢) حمله‌ فرهنگی (۱) حمله به ایران (۱) حمله نظامی (٢) حکومت نرم (۱) خانواده (۱) خاورمیانه (۱) داخلی فتنه (۱) دانشجویان (٢) دانشمندان عراقی (۱) دفاع مقدس (۱) دموکراسی (٢) دموکراسی‌ (۱) دولت (۱) دکترین (۱) دیپلماسی عمومی (۱) دیدگاه امام خمینی (ره) (۱) دین ستیزی (۱) دینی (۱) رابطه (٢) رایانه ای (۱) ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی (۱) رجعت (۱) رحیم‌پور ازغدی (۱) رژیم صهیونیستی (٤) رسانه (۱) رسانه‌های اجتماعی (۱) رمان (۱) رهبر معظم انقلاب (۱) رهبر معظم انقلاب اسلامی (۱) رهبری (۱) روسیه (۱) ریاستی (۱) زن (٢) ساختار سیاسی (۱) سازمان‌‌های امنیتی‌ (۱) سایبر (۱) سپاه (۱) سپاه قدس (۳) ستاد مشترک ارتش (۱) سردار بصیر سپاه امام علی(ع)، الگویی برای سرداران س (۱) سردار جوانی (۱) سرمایه‌داری‌ سکولار (۱) سریال و فیلم (۱) سلطانیه (۱) سنجش (۱) سوریه (۱) سیا (٢) سیاست خارجی آمریکا (۱) سیاسی (٩) سید حسن نصرالله (۱) سیزده آبان (۱) سیزدهم آبان ماه (۱) سیستانی (۱) سینما گران (۱) شاخص‌های امام(ره) (۱) شاه معدوم (۱) شبکه‌های جاسوسی (۱) شجریان (۱) شخصیت‌سازی (۱) شخصیت‌سوزی (۱) شناسایی (۱) شهرداری یاسوج (۱) شورای حکام (٤) شورای هماهنگی (۱) شکست (٢) شیطانی (۱) صبر هوشمندانه (۱) صدا و سیما (۱) صداقت (۱) صدای آمریکا (۱) صفارهرندی: فتنه سال 88 جریانی شیطانی علیه جریان رح (۱) صهیونیزم (۱) صهیونیست (٢) صهیونیست‌ها (۱) صهیونیسم (٢) ضد‌ اصلاحات‌ (۱) ضد فرهنگی (۱) ضدایرانی (۱) طلحه و زبیر (۱) طومار (٢) ظلم (۱) عباسی (۱) عدالت (۱) عراق (۳) عرب (۱) عربستان (۱) عرفان (۱) عرفان انحرافی (۱) علامه فضل‌الله (۱) عملیات روانی (٧) عملیات روانی، (۱) غرب (٢) غزنین (۱) فتنه (٤) فراخوان مقاله (۱) فرانسه (۱) فرقه (۱) فرماند‌هان (۱) فرمانده سپاه (۱) فرماندهان سپاه (۱) فرهنگ و ارزش های آمریکایی (۱) فرهنگی اجتماعی (۱٥) فروپاشی (۱) فروپاشی شوروی (۱) فضای مجازی (٢) فلسطیین (۱) فیس بوک (۱) فیلم (۱) فیلم‌نامه‌نویس (۱) قاسم سلیمانی (٢) قدرت نرم (۱) قرآن (۱) قرائتهای گوناگون (۱) قطعنامه (٢) قهر (۱) قوه قضائیه (۱) گزارش (۱) گورباچف (۱) لبنان (۱) لیبرال (۱) لیبرالیسم (۱) لیبی (٢) ماهواره‌ای (۱) ماهواره ای (۱) مبارزه با استکبار (۱) مبانی (۱) مبانی‌ فلسفی‌ (۱) محاکمه و محکوم (۱) مذاکره (٤) مرجع (۱) مسابقه (۱) مسلمان (٢) مشت (۱) معنویت اسلامی (۱) معنویت گرایی (۱) مقالات (۸) مقام معظم رهبری (٥) مقاومت (۱) ملی گرایی (٢) مناره (۱) ناتوی فرهنگی (٢) نتانیاهو (۱) نظام اسلامی (٢) نظام جمهوری اسلامی ایران (۱) نظامی (۳) نقدی‌ (۱) نیروی هوایی (۱) هراس (۱) هسته ای (٦) هستی‌شناختی (۱) هنرمندان (٢) هواپیما (٦) واجبات (۱) واشنگتن (٢) وال‌استریت (۱) وال استریت (٢) وال اسریت (۱) والت‌دیزنی (۱) وبلاگ نویسی (۱) وحدت (۱) وصیت نامه (۱) ولایت مطلقه فقیه (۱) ولایتی (۱) کابالیسم (۱) کشته (۱) کنترل (۱) یاسوج (۱)
دوستان من قران فتیان تبیان بدایه گو جنگ نرم آفتاب جنوب ایثار فارسان آینده پژوهی بسیج اساتید ياران خراساني عمليات رواني رامين چرومي اندیشکده یقیین جهادگران مجازی دانلود آنتي ويروس بررسي استراتژيك شهيد حسين خنداني وبلاگ شخصي قائم زاده دبيرخانه ي دائمي جنگ نرم استان كهگيلويه و بويراحمد انجمن وبلاگ نویسان جوان وزارت علوم تحقیقات و فناوری شلچه پلي به سوي آسمان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج مركز تحقيقلت مجمع تشخيص نظام سایت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد موسسه ی آینده پژوهی نقش اندیشه دست توانای معلمفچشم انداز آینده ی ما دانشگاه پيام نور استان كهگيلويه و بويراحمد مركز پژوهش هاي علمي و مطالعات استراتژيك خاورميانه اداره ي كل آموزش و پرورش استان كهگيلويه و بويراحمد دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویراحمد سايت مردم استان كهگيلويه و بويراحمد مركز مطالعات راهبردي انقلاب اسلامي سپاه فتح استان کهگیلویه و وبویراحمد برنامه ریزی استراتژیک و‌آینده پژوهی اشراف اطلاعاتي بصيرت استراتژيك شهداي شهرستان گچساران اندیشکده ی روابط بین الملل حضرت بي بي حكيمه (س) حضرت بي بي حكيمه (س) مركز مطالعات استراتژيك آريا سازمان بسیج مشتضعفین شهيد خدامراد شرافتي دفتر امام خامنه ای شهداي گچساران دانشگاه یاسوج خبرگزاري فارس ياسوج دات كام رامين چرومي عمليات رواني اندیشه مطهر رهبران شيعه افسران جوان میثاق یاران جنگ نرم جهان نيوز بی ترمز سایه گرداب اخبار فناوری اطلاعات کلوب مدیران و متخصصان شبکه اجتماعی بهشت من